Uchuvchisiz uchadigan apparatlardan foydalanishga ruxsat berilganligi to‘g‘risida xulosa berish
Uchuvchisiz uchadigan apparatlardan foydalanishga ruxsat berish to‘g‘risida xulosa berish tartibi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining "O‘zbekiston Respublikasining fuqarolik va davlat aviatsiyasidagi uchuvchisiz uchish apparatlaridan foydalanish tartibi to‘g‘risidagi nizom" 2016 yil 31 avgustdagi 287-son qarori bilan belgilangan.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2016 yil 31 avgustdagi 287-sonli "O‘zbekiston Respublikasi fuqarolik va davlat aviatsiyasida uchuvchisiz uchadigan apparatlaridan foydalanish to‘g‘risidagi nizom"
5. Xizmat oluvchilar
O‘zbekiston Respublikasining davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari
6. Bajarish muddati
Xizmatlarni taqdim etish muddati 2016 yil 31 avgustdagi 287-sonli O‘zbekiston Respublikasi fuqarolik va davlat aviatsiyasida uchuvchisiz uchadigan apparatlaridan foydalanish tartibi to‘g‘risidagi nizomga muvofiq 10 ish kunidan ko‘p bo‘lmagan muddatda belgilanadi.
7. Axborotning tarkibi va ko‘lami
Har qanday murojaat etuvchiga uchuvchisiz uchadigan apparatlardan foydalanishga ruxsat berish to‘g‘risidagi xulosani berish tartibi, shu jumladan zarur hujjatlarni Agentlikning veb-sayti - www.uzcaa.uz dan yuklab olish imkoniyati to‘g‘risida maʼlumot berish kafolatlanadi.
8. Keng maʼlumot berish
Uchuvchisiz uchadigan apparatlarini ro‘yxatdan o‘tkazish bo‘yicha xulosalar berish tartibi to‘g‘risida maʼlumot Agentlikning veb-saytida keltirilgan - www.uzcaa.uz.
9. Talab bo‘yicha maʼlumot
(78) 120-00-78 telefoni orqali: 9-00 dan 18-00 gacha uchuvchisiz uchadigan apparatlarini ro‘yxatdan o‘tkazish to‘g‘risida xulosa berish tartibi to‘g‘risida maʼlumotni og‘zaki taqdim etish (71) 254-14-82 yoki (71) 255-53-37 faks orqali kechayu-kunduz, yozma so‘rovlarni qabul qiladi, 9-00 dan 18-00 gacha Agentlik idorasi so‘rov bo‘yicha yozma hujjatlarni qabul qiladi va beradi. Elektron pochta orqali r.khudaykulov@uzcaa.uz yoki caa@uzcaa.uz: yozma so‘rovlarni kechayu-kunduz qabul qilish.
10. Hujjatlarning ishlatilgan shakllari
Ariza shakllari uchuvchisiz uchadigan apparatlaridan foydalanishga ruxsat berish to‘g‘risidagi xulosa O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining "O‘zbekiston Respublikasining fuqarolik va davlat aviatsiyasida uchuvchisiz uchadigan apparatlarini ekspluatatsiya qilish tartibi to‘g‘risidagi nizom" 2016 yil 31 avgustdagi 287-sonli qarori bilan belgilanadi.
11. Pullik xizmat.
12. Davlat xizmatlarini ko‘rsatish bosqichlari
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining "O‘zbekiston Respublikasining fuqarolik va davlat aviatsiyasida uchuvchisiz uchadigan apparatlarini ekspluatatsiya qilish tartibi to‘g‘risidagi nizom" 2016 yil 31 avgustdagi 287-sonli qarori bilan belgilanadi.:
- muvofiq ravishda tuzilgan talabnomani qabul qilish va ro‘yxatdan o‘tkazish;
- aniqlangan kamchiliklar to‘g‘risida arizachiga yozma xabar bilan murojaatni baholash;
- talabnoma beruvchidan arizani baholash jarayonida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish to‘g‘risida hujjatlar qabul qilish;
- uchuvchisiz transport vositasining texnik holatini belgilangan talablarga muvofiqligini baholash;
- tekshirish paytida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish to‘g‘risida talabnoma beruvchidan hujjatlar qabul qilish;

Выдача заключения о допуске к эксплуатации беспилотного летательного аппарата
Порядок выдачи заключения о допуске к эксплуатации беспилотного летательного аппарата установлен Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «Положение о порядке эксплуатации беспилотных летательных аппаратов в гражданской и государственной авиации Республики Узбекистан», от 31 августа 2016 года № 287
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31 августа 2016 года № 287 «Положение о порядке эксплуатации беспилотных летательных аппаратов в гражданской и государственной авиации Республики Узбекистан»
Органы государственного и хозяйственного управления Республики Узбекистан
Срок оказания услуги установлен в течение не превышающий 10 рабочих дней согласно Положения о порядке эксплуатации беспилотных летательных аппаратов в гражданской и государственной авиации Республики Узбекистан, от 31 августа 2016 года № 287
Любому обратившемуся лицу гарантируется предоставление информации о порядке выдачи Заключения о допуске к эксплуатации беспилотного летательного аппарата, в том числе, с возможностью скачивания необходимых документов с сайта Агентства - www.uzcaa.uz.
Предоставление информации о порядке выдачи Заключения о регистрации беспилотного летательного аппарата осуществляется с веб-сайта Агентства - www.uzcaa.uz.
По телефону (78) 120-00-78: с 9-00 до 18-00 устное представление информации о порядке выдачи заключения о регистрации беспилотного летательного аппарата по факсу (71) 254-14-82 или (71) 255-53-37 круглосуточно, прием письменных запросов, с 9-00 до 18-00 канцелярия Агентства прием и выдача письменных документов по запросу. По электронной почте r.khudaykulov@uzcaa.uz или caa@uzcaa.uz: круглосуточно прием письменных запросов.
Формы Заявления и Заключение о допуске к эксплуатации беспилотнго летательного аппарата установлены Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «Положение о порядке эксплуатации беспилотных летательных аппаратов в гражданской и государственной авиации Республики Узбекистан», от 31 августа 2016 года № 287
- заявление о допуске к эксплуатации беспилотного летательного аппарата;
- копию документа на право собственности или иного вещного права на беспилотный летательный аппарат;
- копию паспорта завода-изготовителя или эквивалентный документ (сертификат качества, сертификат соответствия) на беспилотный летательный аппарат;
- копию документа (руководства, инструкции, технического описания) завода-изготовителя по эксплуатации беспилотным летательным аппаратом;
- руководство по производству полетов заявителя.
«Положение о порядке эксплуатации беспилотных летательных аппаратов в гражданской и государственной авиации Республики Узбекистан», от 31 августа 2016 года № 287:
- оценка заявления с письменным сообщением Заявителю о выявленных недостатках;
- получение от Заявителя документов об устранении недостатков, выявленных при оценке заявления;
- проведение оценки технического состояния беспилотного аппарата на соответствие установленным требованиям;
- получение от Заявителя документов об устранении недостатков, выявленных при проверке;
- выдача Заключения.
Основание для отказа в выдаче Заключения заявителю может быть в случаях:
- представление требуемых документов не в полном объеме;
- наличия в представленных документах недостоверных или искаженных сведений;
- обоснованного отрицательного заключения по итогам проверки технического состояния беспилотного летательного аппарата гражданской авиации.