Fuqaro havo kemalariga shovqinlar bo‘yicha sertifikatni berish
Fuqaro havo kemalariga shovqinlar bo‘yicha Sertifikatini berish tartibi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2016 yil 1 martdagi 58-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Fuqaro havo kemalariga shovqinlar bo‘yicha Sertifikatini berish tartibi to‘g‘risidagi nizomi”da (O‘zR AQ-47) o‘rnatilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2016 yil 1 martdagi 58-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Fuqaro havo kemalariga shovqinlar bo‘yicha Sertifikatini berish tartibi to‘g‘risidagi nizomi” (O’zR AQ-47).
Fuqaro havo kemasiga shovqinlar bo‘yicha sertifikatini olish uchun ariza bilam murojat qilgan fuqaro havo kemasining ekspluatanti (egasi) bo‘lishi mumkin.
“Fuqaro havo kemalariga shovqinlar bo‘yicha Sertifikatini berish tartibi to‘g‘risidagi nizomi”ga muvofiq arizani ko‘rib chiqish muddati 10 (o‘n) ish kun ichida o‘rnatilgan.
Fuqaro havo kemalariga shovqinlar bo‘yicha Sertifikatini berish tartibi to‘g‘risida ma’lumotlarni murojaat qilgan har qanday shaxsga taqdim etish, shu jumladan “O‘zaviatsiya” agentlikning rasmiy veb-saytidan www.uzcaa.uz zarur bo‘lgan hujjatlarni yuklab olish imkoniyati bilan.
Fuqaro havo kemalariga shovqinlar bo‘yicha Sertifikatini berish tartibi to‘g‘risida ma’lumotlarni taqdim etishi “O‘zaviatsiya” agentlikning rasmiy veb-saytidan www.uzcaa.uz amalga oshiriladi.
9. So’rovga asosan beriladigan ma’lumotlar
- Fuqaro havo kemalariga shovqinlar bo‘yicha Sertifikatini berish tartibi to‘g‘risida ma’lumotlarni og’zaki ravishda 9-00 dan 18-00 gacha taqdim etishi: 78-120-00-62 yoki 78-120-00-63 sonli telefon raqamlari orqali;
10. Islatiladigan xujjatlar blankalari (shakllari)
Fuqaro havo kemasiga shovqinlar bo‘yicha sertifikati va arizaning blankalari “Fuqaro havo kemalariga shovqinlar bo‘yicha Sertifikatini berish tartibi to‘g‘risidagi nizomi”da belgilangan.
- “Fuqaro havo kemalariga shovqinlar bo‘yicha Sertifikatini berish tartibi to‘g‘risidagi nizom”ning 3-ilovasiga muvofiq Fuqaro havo kemasiga shovqinlar bo‘yicha sertifikatini berish yoki qayta rasmiylashtirish yoki uning dublikatni berish to‘g‘risida Ariza;
- modifikatsiyalangan havo kemasi uchun qo‘shimcha ma’lumotlar, Shovqin darajasi me’yorlariga ta’sir qiluvchi tegishli konstruktiv o‘zgartirishlar havo kemasida bajarilgan bo‘lsa.
“Fuqaro havo kemalariga shovqinlar bo‘yicha Sertifikatini berish tartibi to‘g‘risidagi nizomi”da qoyidagi bosqichlar belgilangan:
- arizani qabul qilish va uni ro‘yxatdan o‘tkazish;
- arizani va ilova qilinadigan hujjatlarni ko‘rib chiqish;
- arizachidan aniqlangan kamchiliklarning bartaraf qilganligi to‘grisida xujjatlarni qabul qilish;
- fuqaro havo kemasiga shovqinlar bo‘yicha sertifikatini berishni yoki berishni rad etish.
Fuqaro havo kemasiga shovqinlar bo‘yicha sertifikatini berishni rad etilish asoslari quyidagi holatlarda bo‘lishi mumkin:

Выдача сертификата по шумам на гражданское воздушное судно
Порядок выдачи сертификата по шумам на гражданское воздушное судно установлен «Положением о порядке выдачи сертификата по шумам на гражданские воздушные суда», утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 01 марта 2016 г. № 58.
«Положение о порядке выдачи сертификата по шумам на гражданские воздушные суда», утвержденному постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 01 марта 2016 г. № 58.
Получателем услуги могут быть эксплуатант, владелец гражданского воздушного судна, обратившиеся с заявкой на выдачу сертификата по шумам на гражданское воздушное судно.
Сроки оказания услуги установлен в течение 5 рабочих дней согласно «Положения о порядке выдачи сертификата по шумам на гражданские воздушные суда».
Любому обратившемуся лицу гарантируется предоставление информации о порядке выдачи сертификата по шумам на гражданское воздушное судно, в том числе, с возможностью скачивания необходимых документов с веб-сайта агентства «Узавиация» - www.uzcaa.uz.
Предоставление информации о порядке с выдачи сертификата по шумам на гражданское воздушное судно осуществляется с веб-сайта агентства «Узавиация» - www.uzcaa.uz.
- По телефону 78-120-00-62 или 78-120-00-63: с 9-00 до 18-00 устное представление информации о порядке выдачи сертификата по шумам на гражданское воздушное судно.
- По факсу 71-254-14-82 круглосуточно, прием письменных запросов, с 9-00 до 18-00 канцелярия агентства «Узавиация» прием и выдача письменных документов по запросу;
Формы Заявления и сертификата по шумам на гражданское воздушное судно установлены «Положением о порядке выдачи сертификата по шумам на гражданские воздушные суда».
- заявление о выдаче Сертификата по шумам согласно приложению № 3 к «Положению о порядке выдачи сертификата по шумам на гражданские воздушные суда»;
- дополнительные данные для модифицированного варианта воздушного судна, если на воздушном судне выполнялись соответствующие конструктивные изменения, которые могут неблагоприятно влиять на его шумовые характеристики.
«Положением о порядке выдачи сертификата по шумам на гражданские воздушные суда» установлены следующие этапы:
- рассмотрение заявления и сопроводительной документации;
- получение от Заявителя документов об устранении выявленных недостатков;
- выдача (отказ в выдаче) сертификата по шумам на гражданские воздушные суда.
Основание для отказа в выдаче Сертификата Заявителю может быть в случаях:
- если информация, предоставленная в заявлении, не отвечает требованиям Положения или содержит недостоверные данные или искаженные сведения, или к заявлению не приложены все необходимые документы;