O‘zbekiston Respublikasi fuqaro aviatsiyasi aviaxodimlarini 2022 yilda tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish bo‘yicha natijalar yakunlandi
2023 yil 27 yanvarda “O‘zaviatsiya” agentligida O‘zbekiston Respublikasi fuqaro aviatsiyasining tibbiy-uchish ekspert komissiyalari tomonidan aviatsiya xodimlarini 2022 yil uchun tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish natijalariga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Agentlik rahbarlari va mutaxassislari, tibbiy-uchish ekspert komissiyasi mutaxassislari, aviatsiya shifokorlari, fuqaro aviatsiyasi aviakompaniyalari va “O‘zaeronavigatsiya” markazining vakillari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda joriy 2022 yil uchun O‘zbekiston Respublikasi fuqaro aviatsiyasi aviaxodimlarini tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish natijalari va mazkur davrda parvozlar xavfsizligini tibbiy taʼminlash sohasida amalga oshirilgan ishlar yakunlari muhokama qilindi. Shu bilan birga, parvozlar xavfsizligini tibbiy taʼminlash yo‘nalishini yanada takomillashtirish va rivojlantirish, aviatsiya tibbiyoti bo‘yicha yosh mutaxassislarni tayyorlash va malaka oshirish, aviatsiya xodimlarining salomatligi va ko‘p yillar davomida kasbiy faoliyatini saqlab qolishga qaratilgan sog‘lomlashtirish va profilaktika tadbirlarini o‘tkazish masalalari muhokama qilindi.
Tadbir yakunida 2023 yil uchun aviatsiya tibbiyoti sohasida yaqin kelajakda amalga oshirish zarur bo‘lgan muhim maqsadlar belgilab olindi.

Подведены итоги медицинского освидетельствования авиаперсонала гражданской авиации Республики Узбекистан за 2022 год
27 января 2023 года в Агентстве «Узавиация» проведено мероприятие посвященное итогам медицинского освидетельствования авиаперсонала врачебно-летными экспертными комиссиями гражданской авиации Республики Узбекистан за 2022 г.
На мероприятии приняли участие руководители и другие представители отечественных авиакомпаний, Центра Узаэронавигации, ведущие специалисты Агентства, врачебно-летных экспертных комиссий и летных отрядов.
Обсуждены итоги и результаты проделанной работы области медицинского обеспечения безопасности полетов за прошедший 2022 год, а также результаты медицинского освидетельствования авиаперсонала Гражданской авиации Республики Узбекистан за данный период.
Также были обсуждены вопросы совершенствования и дальнейшего развития медицинского обеспечения полетов, подготовки и повышения квалификации молодых специалистов по авиационной медицине, проведения оздоровительно-профилактических мероприятий, направленных на сохранение здоровья и летного долголетия авиаперсонала гражданской авиации Республики Узбекистан. На мероприятии определены актуальные стратегические задачи по медицинскому обеспечению полетов в гражданской авиации за 2023 год в краткосрочной и среднесрочной перспективе.