Havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha tashkilotni sertifikatlash
Havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish tashkilotiga sertifikat berish tartibi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2013-yil 31-dekabrdagi 354-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish tashkilotiga sertifikat berish tartibi to‘g‘risidagi nizomi”da (O’zR AQ-145) o‘rnatilgan.
- O‘zbekiston Respublikasi Havo kodeksining 371-modda
- O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2013-yil 31-dekabrdagi 354-sonli “Havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish tashkilotiga sertifikat berish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash to‘g‘risida” qarori bilan tasdiqlangan.
Xizmatdan foydalanuvchilar yuridik shaxs bo‘lishi mumkin.
Yuridik shaxs (Tashkilot) kuybdagilar sifatida ishlarni olib borishi mumkin:
- havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish asosiy ish faoliyati bo‘lgan, mustaqil tashkilot;
- havo kemasining ekspluatantning kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha ixtisoslashtirilgan tarkibiy bo‘linma, aviakompaniya, aeroport, asosiy ish faoliyati bilan bog‘liq bo‘lmagan havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha ishlarni bajargan havo kemalarini ishlab chiqarish yoki ta’mirlash zavodi.
“Havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish tashkilotiga sertifikat berish tartibi to‘g‘risidagi nizomi (O’zR AQ-145)”ga muvofiq arizani ko‘rib chiqish muddati 2 (ikki) oyni tashkil etadi. Arizaning amal qilish muddati 3 (uch) oy.
Havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish tashkilotiga sertifikat berish tartibi to‘g‘risida ma’lumotlarni murojaat qilgan har qanday shaxsga taqdim etish, shu jumladan “O‘zaviatsiya” agentlikning rasmiy veb-saytidan www.uzcaa.uz zarur bo‘lgan hujjatlarni yuklab olish imkoniyati bilan.
Havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish tashkilotiga sertifikat berish tartibi to‘g‘risida ma’lumotlarni taqdim etishi “O‘zaviatsiya” agentlikning rasmiy veb-saytidan www.uzcaa.uz amalga oshiriladi.
9. So’rovga asosan ma’lumotlarni taqdim etish
- Havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish tashkilotiga sertifikat berish tartibi to‘g‘risida ma’lumotlarni og’zaki ravishda 9-00 dan 18-00 gacha taqdim etishi: 78-120-00-62 yoki 78-120-00-63 sonli telefon raqamlari orqali;
10. Foydalaniladigan xujjatlar blankalari (shakllari)
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2013-yil 31-dekabrdagi 354-sonli “Havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish tashkilotiga sertifikat berish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash to‘g‘risida” qarori bilan tasdiqlangan “Havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish tashkilotiga sertifikat berish tartibi to‘g‘risidagi nizomi”da Havo kemalariga texnik xizmat kursatish tashkiloti sertifikati va arizaning blankalari belgilangan.
- Havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha tashkilot Sertifikatini olish uchun Ariza;
- Tashkilot faoliyati bo‘yicha qo‘llanma;
- Tashkilot sifati bo‘yicha qo‘llanma.
“O‘zaviatsiya” agentlikning rasmiy veb-saytida www.uzcaa.uz bosqichma-bosqich “Bosh sahifa - Normativ-huquqiy aktlar - O‘zbekiston Respublikasi fuqaro va eksperimental aviaciyasi normativ-xuquqiy aktlar – 7- bo‘lim- O‘zR AQ-145” "Havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish tashkilotiga sertifikat berish tartibi to‘g‘risidagi" nizomi”ga bosing.
Nizomda quyidagi bosqichlari belgilangan:
- ro‘yxat bo‘yicha xujjatlarni qabul qilish (“Havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish tashkilotiga sertifikat berish tartibi to‘g‘risidagi nizomi”ga (АП РУз-145) 1-ilovaga muvofiq rasmiylashtirilgan ariza va havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish tashkiloti sertifikatini berish uchun zarur bo‘lgan ilova qilinadigan hujjatlar to‘plamini ularni olingani to‘g‘risidagi bildirish xati orqali Arizachiga taqdim etish bilan birga).
- “O‘zaviatsiya” agentlikning devonxonasida arizani ro‘yxatdan o‘tkazish va ko‘rib chiqish uchun uni HKUYaB berish;
- arizani dastlabgi baholash va ariza rad etishi to‘g‘risida arizachini yozma ravishda xabardor qilish;
- asoslovchi xujjatlarni ekrpertiza qilish va aniqlangan kamchiliklar to‘g‘risida agar mavjud bo‘lsa arizachini yozma ravishda xabardor qilish;
- arizachidan aniqlangan kamchiliklarning bartaraf qilganligi to‘grisida xujjatlarni qabul qilish, ular bartaraf qilganligini tekshirish;
- tasdiqlangan “Xavo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha tashkilotni tekshiruv dasturi”ga muvofiq, Arizachi Nizomiga 2-ilovada bayon qilingan talablarga muvofiqligiga inspektsiya tekshiruvni o‘tkazish;
- inspeksiya tekshirish natijalari bo‘yicha aniqlangan kamchiliklarni ko‘rsatilgan holda hisobotni rasmiylashtirish;
- tekshirish paytida aniqlangan kamchiliklarning bartaraf qilish bo‘yicha arizachidan xujjatlarni va tadbirlar rejasini qabul qilish;
- inspeksiya tekshirish natijalari bo‘yicha sertifikatni berishni yoki berishni rad etish to‘g‘risidagi qarori bilan xulosani rasmiylashtirish.
Havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha tashkilotiga Sertifikatni berishni rad etilish asoslari quyidagi holatlarda bo‘lishi mumkin:
- asoslovchi xujjatlar to‘plamini baholashda va ekspertiza paytida aniqlangan kamchiliklar va nomuvofiqligini Arizachi tomonidan o‘z vaqtida bartaraf qilmaganda;

Сертификация организаций по техническому обслуживанию воздушных судов
Порядок выдачи Сертификата организации по техническому обслуживанию воздушных судов установлен «Положением о порядке выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию воздушных судов», утвержденным Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31.12.2013г. № 354.
- Воздушный кодекс статья 371.
- Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31.12.2013г. № 354 «Об утверждении Положения о порядке выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию воздушных судов».
Получателем услуги могут быть юридические лица.Юридическое лицо (Организация) может функционировать как:
- самостоятельная организация, для которой техническое обслуживание воздушных судов является основным видом деятельности;
- специализированное структурное подразделение по техническому обслуживанию воздушных судов эксплуатанта воздушного судна, авиакомпании, аэропорта, авиаремонтного или авиастроительного завода при выполнении на воздушном судне работ по техническому обслуживанию, не связанных с основным видом деятельности.
Срок оказания услуги – срок рассмотрения заявления установлен 2 месяца и срок действия заявления 3 месяца согласно «Положения о порядке выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию воздушных судов».
Любому обратившемуся лицу гарантируется предоставление информации о порядке сертификации организаций по техническому обслуживанию воздушных судов, в том числе, с возможностью скачивания необходимых документов с веб-сайта агентства «Узавиация» - www.uzcaa.uz.
Предоставление информации о порядке сертификации организаций по техническому обслуживанию воздушных судов осуществляется с веб-сайта агентства «Узавиация» - www.uzcaa.uz.
- По телефону 78-120-00-62 или 78-120-00-63: с 9-00 до 18-00 устное представление информации о порядке сертификации организаций по техническому обслуживанию воздушных судов;
- По факсу 71-254-14-82 круглосуточно, прием письменных запросов, с 9-00 до 18-00 канцелярия агентства «Узавиация» прием и выдача письменных документов по запросу;
Формы Заявления и Сертификата организации по техническому обслуживанию воздушных судов определены «Положением о порядке выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию воздушных судов» (ПКМ Республики Узбекистан от 31.12.2013г. № 354 «Об утверждении Положения о порядке выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию воздушных судов»).
- Заявление на выдачу Сертификата организации по техническому обслуживанию воздушных судов;
- Руководство по деятельности организации;
- Руководство по качеству организации.
«Положением о порядке выдачи Сертификата организации по ТО ВС» установлены следующие этапы:
- принятие документации согласно описи (заявления, оформленного согласно приложению № 1 к «Положению о порядке выдачи Сертификата организации по ТО ВС» и комплекта сопроводительной документации, необходимой для выдачи Сертификата организации по ТО ВС с уведомлением Заявителя об их получении);
- регистрация заявления в канцелярии агентства «Узавиация» и выдача в ОЛГВС для рассмотрения;
- предварительная оценка заявления с письменным сообщением Заявителю в случае его отклонения;
- экспертиза доказательной документации с письменным сообщением Заявителю о выявленных недостатках при их наличии;
- проведение инспекционной проверки Заявителя на соответствие требованиям, изложенным в приложении № 2 к Положению в соответствии утвержденной «Программой проверки организации по техническому обслуживанию воздушных судов»;
- оформление отчетов по результатам проверки с указанием выявленных несоответствий;
- получение от Заявителя документов и мероприятий по устранению недостатков, выявленных при проверке;
- подготовка заключения по итогам проверки с решением о выдаче (отказе в выдаче) Сертификата.
Основания для отказа в выдаче Сертификата организации по ТО могут быть с случаях:
- если информация, предоставленная в заявлении, не отвечает требованиям Положения или содержит недостоверные данные или искаженные сведения, или к заявлению не приложен весь комплект необходимых документов;
- не своевременное устранение Заявителем выявленных при оценке и экспертизе комплекта доказательной документации недостатков и несоответствий;