Yo‘lovchilarning huquqlari va tashuvchining majburiyatlariga rioya etishni ta'minlash maqsadida "O‘zaviasiya" agentligi tomonidan aviakompaniyalarga O‘zbekiston aeroportlariga charter reyslarini amalga oshirish uchun vakolatli organ “O‘zaviasiya” agentligidan tegishli ruxsatnoma olmasdan turib aviachiptalarni sotish amaliyotini tugatish to‘g‘risida ogohlantirish xati yuborilgan.
«Yamal» aviakompaniyasi ushbu ogohlantirishga qaramay tegishli ruxsatnomani olmasdan turib qo‘pol ravishda talablarni buzib joriy yilning 13 oktyabr' kuniga Moskva – Namangan – Moskva yo‘nalishlarida charter parvozlari uchun aviachiptalar sotuvini tashkil etgan. Natijada aviachiptada ko‘rsatilgan vaqtda yo‘lovchilar aerovokzallarga kelishgan va belgilangan yo‘nalishda parvozning bajarilmasligi yo‘lovchilar o‘rtasida ijtimoiy keskinlikka olib kelgan.
Shunga qaramay, vaziyatni inobatga olgan holda “O‘zaviasiya” agentligi aviakompaniyaga zudlik bilan ushbu reysni amalga oshirishga ruxsat olish uchun so‘rovnoma berishni taklif qildi, biroq aviakompaniya ekipajning ish vaqti tugagani va boshqa ekipajlar yo‘qligi sabab parvozni amalga oshirishdan bosh tortdi.
Shu munosabat bilan “O‘zaviasiya” agentligi tomonidan «Yamal» aviakompaniyasiga charter parvozlarni tashkillashtirishda O‘zbekiston Respublikasi talablariga kat'iy rioya etilishi shartligi to‘g‘risida ogohlantirish yuborilgan. Aviakompaniya tomonidan bunday holat takrorlangan taqdirda “O‘zaviasiya” agentligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligida belgilangan choralar ko‘riladi.
Shu o‘rinda yo‘lovchilar va aviakassalar mutasaddilaridan aviachiptalarni sotib olish yoki sotishdan oldin "O‘zaviasiya" agentligi veb-saytining bosh sahifasidagi "Axborot jadvali" bo‘limida (https://uzcaa.uz/uz) rejalashtirilgan charter parvozlarining holati bilan tanishib chiqishni tavsiya etamiz.

Об отмене рейса Москва – Наманган – Москва авиакомпании «Ямал»
В целях соблюдения прав пассажиров и обязательств перевозчика, Агентством «Узавиация» ранее было направлено предупреждение авиакомпаниям о прекращении практики реализации авиабилетов без получения соответствующего разрешения от полномочного органа Узбекистана на выполнение чартерных рейсов в аэропорты Узбекистана.
Несмотря на предупреждение авиакомпанией «Ямал» с грубейшим нарушением требований сроков подачи запроса и без получения соответствующего разрешения был организован чартерный рейс по маршрутам Москва – Наманган – Москва с продажей авиабилетов на 13 октября текущего года, что привело к социальной напряженности среди пассажиров, прибывших в аэровокзал для вылета.
Тем не менее, принимая во внимание создавшуюся ситуацию Агентство «Узавиация» предложила авиакомпании срочно подать запрос на получение разрешения для выполнения данного рейса, однако авиакомпания отказалась от выполнения рейса, аргументируя это окончанием рабочего времени у экипажа и отсутствием других экипажей.
В связи с этим Агентством «Узавиация» направлено предупреждение авиакомпании «Ямал» о строгом выполнении требований Республики Узбекистан при организации чартерных рейсов. В случае повторения подобных случаев со стороны авиакомпании Агентством «Узавиация» будут приняты меры в соответствии с законодательством Республики Узбекистан.
В свою очередь рекомендуем пассажирам перед покупкой или кассирам перед продажей авиабилетов ознакомиться на главной странице официального веб сайта Агентства «Узавиация» (https://uzcaa.uz) в разделе «Информационное табло» со статусом планируемого полета (рейса).