O‘zbekiston Respublikasi YaAQQX tarkibiga kiruvchi vazirliklar, idoralar va tashkilotlarning seminar-yig‘ilishi
2024-yilning 10-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Yagona aviatsiya qidiruv-qutqaruv xizmati (YaAQQX) tarkibiga kiruvchi vazirliklar, idoralar va tashkilotlarning “O‘zaviatsiya” agentligi binosida seminar-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Seminarda O‘zbekiston Respublikasi hududida aviatsiya qidiruv-qutqaruv ishlarini tashkil etish va o‘tkazishda “Yagona elektron xartia”ning joriy etilishi masalasi muhokama qilindi. Ushbu “Yagona elektron xarita” Mudofaa vazirligi va “Oʻzaviatsiya” agentligi mutaxassislari tomonidan bir necha yillar davomida barcha ishtirokchilar tomonidan halokatga uchrayotgan yoki halokatga uchragan havo kemalarini qidiruv-qutqaruv ishlarini olib borishda (havodan va yerdan qidiruv) foydalanish maqsadida ishlab chiqilgan.
“Yagona elektron xarita”ning O‘zbekiston Respublikasi hududida joriy etilishi va qo‘llanilishi, barcha seminar-yig‘ilish ishtirokchilari tomonidan bir ovozdan ma’qullanib, uni yanada takomillashtirish bo‘yicha ham takliflar berildi.

Семинар-совещание министерств, ведомств и организаций, входящих в состав ЕАПСС Республики Узбекистан
10 мая 2024 года в здании Агентства «Узавиация» проведено Семинар-совещание министерств, ведомств и организаций входящих в состав Единой авиационной поисково-спасательной службы Республики Узбекистан (ЕАПСС).
На семинаре обсуждался вопрос внедрения «Единой электронной карты» при организации и проведении авиационных поисково-спасательных работ на территории Республики Узбекистан. Данная «Единая электронная карта» разрабатывалась специалистами Министерства обороны и Агентства «Узавиация» на протяжении нескольких лет с целью её использования всеми участниками (воздушный и наземный поиск) при проведении поисково-спасательных работ воздушных судов, терпящих или потерпевших бедствие на территории Республики Узбекистан.
Внедрение и использование «Единой электронной карты» на территории Республики Узбекистан единогласно одобрено всеми участниками семинара-совещания, а также были даны предложения по её дальнейшему совершенствованию.