O‘zbekiston parvozlar xavfsizligi nazoratini ta'minlash bo‘yicha IKAO auditidan muvaffaqiyatli o‘tdi
O‘zbekiston IKAO auditidan muvaffaqiyatli o‘tdi. Xalqaro tashkilot ekspertlari tomonidan O‘zbekistonda parvozlar xavfsizligi tizimining ishlashini baholash bo‘yicha kompleks audit tekshiruvi o‘tkazilib, ijobiy xulosa berildi.
Rejali audit doirasida joriy yilning 17-29-may kunlari IKAO auditorlar guruhi parvozlar xavfsizligi holati bo‘yicha rejali tekshiruv o‘tkazdi, shuningdek, Transport vazirligi, “O‘zaviasiya” agentligi, O‘zgidromet, “O‘zaeronavigasiya” markazi DUK, «Uzbekistan Airways» AJ, «Panorama Airways» MChJ, «I.Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroporti» MChJ hamda «Uzbekistan Airways» AJning «O‘quv mashq markazi»larida IKAO standartlari talablarining bajarilishi ustidan tekshiruv o‘tkazdi.
Audit natijalari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi fuqaro aviasiyasida parvozlar xavfsizligiga ta'sir etuvchi nomuvofiqliklar (SSC) aniqlanmadi.
O‘zbekistonda IKAO standartlarini joriy etish umumiy samaradorligining dastlabki ko‘rsatkichi 64 % tashkil etdi, bu to‘liq auditdan o‘tgan boshqa davlatlar bilan solishtirilganda yaxshi ko‘rsatkich deb e'tirof etiladi.

Узбекистан успешно прошел аудит ИКАО по обеспечению надзора за безопасностью полетов
Узбекистан успешно прошел аудит ИКАО. Эксперты международной организации провели комплексную проверку для оценки работы системы обеспечения безопасности полетов в Узбекистане и выдали положительное заключение.
В рамках планового аудита с 17 по 29 мая текущего года аудиторская группа ИКАО провела плановую проверку состояние безопасности полетов, а также выполнение требований стандартов со стороны Министерства транспорта, Агентства «Узавиация», Узгидромет, Центра «Узаэронавигация», АО «Uzbekistan Airways», ООО «Panorama Airways», УТЦ АО «Uzbekistan Airways и ООО “Международный аэропорт Ташкент имени И.Каримова».
По итогам аудита в гражданской авиации Республики Узбекистан не были выявлены несоответствия, относящиеся к категории вызывающие значительную обеспокоенность в области обеспечения безопасности полетов (SSC).
Общий показатель эффективности внедрения стандартов ИКАО в Узбекистане предварительно составляет 64 %, что по сравнению с другими государствами, которые прошли полный аудит, является хорошим показателем.