Oʼzbekiston delegatsiyasi ikkinchi IKАO simpoziumi doirasida bir qator uchrashuvlar oʼtkazdi
30 maydan 1 iyungacha Koreyaning Seul shahrida Xalqaro fuqaro aviatsiyasi tashkiloti (IKАO) standartlarini tadbiq etishni qoʼllab - quvvatlash boʼyicha umumjahon simpoziumi (GISS) boʼlib oʼtmoqda, unda IKАO Bosh kotibi, IKАOga aʼzo davlatlarning transport vazirlari, aviatsiya maʼmurlari rahbarlari va boshqa aviatsiya sohasi vakillari ishtirok etmoqdalar.
Oʼzbekiston delegatsiyasidan Oʼzbekiston Respublikasi Transport vaziri Ilxom Maxkamov va “Oʼzaviatsiya” agentligi direktori Toxir Nazarov ishtirok etmoqdalar.
Oʼzbekiston delegatsiyasi Simpozium doirasida IKАO Bosh kotibi Xuan Karlos Salazar, IKАO texnik hamkorlik byurosi direktori Xorxe Vargas va IKАOning mintaqaviy direktori Nikolas Rallo bilan bir qator ikki tomonlama uchrashuvlar oʼtkazdi. Uchrashuvlarda uglerod chiqindilarini kamaytirish, Oʼzbekistonning IKАO bilan hamkorligini yanada rivojlantirish va fuqaro aviatsiyasi xodimlarini tayyorlash masalalari muhokama qilindi.

Делегация Узбекистана провела ряд встреч в ходе Второго глобального симпозиума ИКАО
С 30 мая по 1 июня в Сеуле проходит второй глобальный симпозиум Международной организации гражданской авиации (ИКАО) по поддержке внедрения стандартов (GISS), на котором участвуют Генеральный секретарь ИКАО, министры транспорта государств-членов ИКАО, главы авиационных властей и другие представители авиационной индустрии.
Делегацию Узбекистана представляют Министр транспорта Республики Узбекистан Илхом Махкамов и директор Агентства “Узавиация” Тохир Назаров.
На площадке форума делегация Узбекистана провела ряд двухсторонних встреч с генеральным секретарем ИКАО Хуан Карлос Салазар, с директором бюро технического сотрудничества ИКАО Хорхе Варгас и Региональным директором ИКАО Николас Ралло. На встречах были обсуждены вопросы сокращения выбросов углерода, дальнейшего развития сотрудничества Узбекистана с ИКАО и подготовка персонала гражданской авиации.