II Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya Bishkek shahrida bo’lib o’tdi
2021-yil 10-11-noyabr kunlari I.Abdraimov nomidagi Qirgʻiziston aviatsiya institutida ilm-fan haftaligi doirasida, Davlatlararo aviatsiya qoʻmitasi ishtirokida “Fuqarolik maqsadlarida uchuvchisiz havo apparatlari tizimlaridan xavfsiz foydalanish” mavzusida II Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya boʻlib oʻtdi.
Konferensiyada Rossiya, Armaniston, Belarus, Qozog‘iston, O‘zbekiston, Qirg‘iziston fuqaro aviatsiyasining davlat va tijorat tashkilotlari rahbarlari va mutaxassislari so‘zga chiqdilar. Mutaxassislarning so‘zlariga ko‘ra, turli mamlakatlarning uchuvchisiz uchish tizimlaridan (UUT) foydalanish amaliyoti, ularning toifasi, afzalliklari va tahdidlarini aniqlash, huquqiy tartibga solish, UUT ekspluatatsiyasi bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash tajribasi, sertifikatlashtirish standartlarini aniqlash zarurati belgilandi.
Konferensiya- ta’lim markazlari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, ishlab chiqarish talablarini standartlashtirish, UUT ni ro‘yxatdan o‘tkazish, havo hududini monitoring qilish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish Yevroosiyo iqtisodiy ittifoq va Xalqaro aviatsiya qo'mitasini ham platformasiga aylandi
Konferensiya rezolyutsiyasi ishtirokchilarning fuqarolik uchuvchisiz havo kemalari tizimlari ko‘lamini tartibga solish va o‘zaro hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha tavsiyalarini o‘z ichiga olgan.

II Международная научно-практическая конференция в Бишкеке
10-11 ноября 2021 года  в рамках недели науки в Киргизском авиационном институте им. И.Абдраимова под эгидой Межгосударственного авиационного комитета, проведена II Международная научно-практическая конференция на тему: «Безопасное применение беспилотных авиационных систем в сфере гражданского назначения».
В ходе конференции выступили руководители и специалисты государственных и коммерческих организаций гражданской авиации из России, Армении, Белоруссии, Казахстана, Узбекистана и Киргизстана. По выступлениям  экспертов стало известно:
• о практике разных стран по использованию беспилотных авиационных систем (БАС), определения их категории;
• преимущество и угрозы;
• правовое регулирование;
• об опыте подготовки специалистов по эксплуатации БАС;
• необходимости определения стандартов сертификации.
Конференция стала платформой, как для налаживания сотрудничества образовательных центров, так и выработки предложений по стандартизации требований к производству, регистрации БАС, мониторинга воздушного пространства, как в рамках деятельности МАК, так и Евразийского экономического союза.
В резолюцию конференции были включены рекомендации участников по регулированию сферы применения гражданских беспилотных авиационных систем и укрепления взаимодействия.