Айрим Яқин Шарқ давлатлари фуқароларининг Ўзбекистон орқали Беларусга авиатранзити вақтинча чекланди
2021 yil 17 noyabrdan O‘zbekiston Respublikasi hududi orqali Iroq, Suriya, Yaman, Livan, Liviya va Afg‘oniston fuqarolari–tranzit yo‘lovchilarning Belarus Respublikasi hududiga kirishiga hamda ularga aviachiptalar sotilishiga vaqtinchalik cheklovlar o‘rnatildi.
O‘zbekiston Respublikasida ro‘yxatdan o‘tgan rezident aviakompaniyalar tomonidan mazkur davlatlar fuqarolari–tranzit yo‘lovchilarga sotilgan aviachiptalar aniqlangan taqdirda, ushbu yo‘lovchilarga chipta puli belgilangan tartibda jarima qo‘llamagan holda qaytarilishi lozim.
Mazkur cheklovlar Iroq, Suriya, Yaman, Livan, Liviya va Afg‘oniston davlatlarining diplomatik pasport yoki Belarus Respublikasida doimiy yashash uchun berilgan yashash guvohnomasiga ega fuqarolariga nisbatan tatbiq etilmaydi.

Авиатранзит граждан некоторых стран Ближнего Востока через Узбекистан в Беларусь временно ограничен
С 17 ноября 2021 года установлены временные ограничения на въезд на территорию Республики Беларусь транзитных пассажиров–граждан Ирака, Сирии, Йемена, Ливана, Ливии и Афганистана через территорию Республики Узбекистан и продажу им авиабилетов.
В случае обнаружения авиакомпаниями–резидентами, зарегистрированными в Республике Узбекистан, проданных авиабилетов транзитным пассажирам-гражданам этих государств, деньги должны быть возвращены без применения штрафа в установленном порядке.
Данные ограничения не распространяются на граждан Ирака, Сирии, Йемена, Ливана, Ливии и Афганистана, имеющих дипломатический паспорт или вид на жительство, выданный для постоянного проживания в Республике Беларусь.