Oʼzbekiston va IKАO oʼrtasida Oʼzbekiston Respublikasi fuqaro aviatsiyasida parvozlar xavfsizligini qoʼllab-quvvatlash boʼyicha 2024-2026 yillar uchun moʼljallangan davlat strategik harakatlar rejasi imzolandi
“Oʼzaviatsiya” agentligi direktori Toxir Nazarov boshchiligidagi delegatsiya 2024 yil 18 iyun kuni Parij shahrida boʼlib oʼtgan Oʼzbekiston Respublikasi fuqaro aviatsiyasida parvozlar xavfsizligini qoʼllab-quvvatlash boʼyicha 2024-2026 yillar uchun moʼljallangan davlat strategik harakatlar rejasinining amalga oshirilishi boʼyicha Kengashning birinchi yigʼilishida ishtirok etdi
Yigʼilish doirasida IKАO va “Oʼzaviatsiya” agenligi tomonidan ishlab chiqilgan Oʼzbekiston Respublikasi fuqaro aviatsiyasida parvozlar xavfsizligini qoʼllab-quvvatlash boʼyicha 2024-2026 yillar uchun moʼljallangan davlat strategik harakatlar Rejasi imzolandi.
Rejaning amalga oshirilishi Frantsiya aviatsiya maʼmuriyati (DGCA), Frantsiyaning aviatsiya xodisalarini tekshirish va parvozlar xavfsizligini tahlil qilish Byurosi (BEA), АQSh aviatsiya maʼmuriyati (FAA), АQShning transportda xavfsizlikni taʼminlash boʼyicha milliy kengashi (NTSB) hamda ACI/ACI-EUROPE, IATA, Airbus, Boeing va Jahon Banki kabi xamkorlar bilan xamkorlikda amalga oshirilishiga kelishib olindi.

Между Узбекистаном и ИКАО подписан план стратегических действий на 2024-2026 годы, предусматривающий поддержку обеспечения безопасности полетов гражданской авиации Республики Узбекистан
18 июня 2024 года в городе Париж делегация Агентства “Узавиация” во главе Тахир Назарова приняла участие в первом заседании Стратегического совета по реализации плана действий (COSPA) по повышению уровня безопасности полетов в Республике Узбекистан на 2024-2026 годы.
В ходе заседания подписан государственный стратегический план действий (COSPA) по повышению уровня безопасности полетов в Республике Узбекистан на 2024-2026 годы. Государственный стратегический план действий по повышению уровня безопасности полетов в Республике Узбекистан разработан Агентством “Узавиация” совместно с ИКАО.
Реализация COSPA будет осуществляться при поддержке партнеров, таких как Авиационная администрация Франции (DGCA), Бюро по расследованию и анализу безопасности гражданской авиации Франции (BEA), Авиационная администрация США (FAA), Национальный совет по безопасности на транспорте (NTSB), а также ACI/ACI-Europe, IATA, AIRBUS, BOEING и Всемирный банк.
Республика Узбекистан стала первым государством в ИКАО, которая запустила совместную с ИКАО программу COSPA.