Фуқаро авиацияси тиббий-учиш эксперт комиссия гувоҳномасини бериш
Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиациясининг ТУЭК гувоҳномасини бериш (бундан буён матнда ТУЭК гувоҳномаси)
ТУЭК гувоҳномаси бериш тартиби Дававианазорат бошлиғининг № 167 сон 2007 йил 15 ноябрдаги буйруғига мувофиқ тасдиқланган “Фуқаро авиацияси авиакорхоналарида тиббий-учиш эксперт комиссиясини тайинлаш тартиби тўғрисидаги низом" талабларига мувофиқ ўрнатилган.
- Ҳаво кодексининг 49 моддаси
- Дававианазорат бошлиғининг № 167 сон 2007 йил 15 ноябрдаги буйруғига мувофиқ тасдиқланган “Фуқаро авиацияси авиакорхоналарида тиббий-учиш эксперт комиссиясини тайинлаш тартиби тўғрисидаги Низом”.
5. Хизматни олувчилар
Хизматни олувчи фуқаро авиацияси авиакорхонасида ташкил этилаётган тиббий-учиш эксперт комиссияси бўлиши мумкин.
6. Бажарилиш муддати
Ариза рўйхатдан ўтгандан бошлаб то ТУЭК гувоҳномасини беришгача бўлган вақт -20 иш куни.
7. Маълумот таркиби ва ҳажми
Мурожаат қилган ҳар бир шахсга ТУЭК гувоҳномасини бериш тартиби ҳақидаги маълумот бериш, шу билан бирга Агентлик сайтидан - www.uzcaa.uz. керакли маълумотларни тортиб олиш имконияти кафолатланади
8. Кенг қамровли маълумот
ТУЭК гувоҳномасини бериш тартиби ҳақидаги маълумот тақдим қилиш Агентлик веб-сайти - www.uzcaa.uz. орқали амалга оширилади.
9. Расмий сўроқ бериш бўйича маълумот
ТУЭК гувоҳномасини бериш тартиби ҳақидаги оғзаки маълумот 9-00 дан 17-00 гача (71) 254-62-94 телефони орқали; факс бўйича (71) 255-53-37 орқали сутка давомида қабул қилинади; ёзма равишда расмий сўроқ қабул қилиш, расмий сўроқ бўйича ёзма ҳужжатларни қабул қилиш ва бериш соат 9-00 дан 18-00 гача Агентлик девонхонасида амалга оширилади. Ёзма расмий сўроқ medik@uzcaa.uz ёки caa@uzcaa.uz электрон почтаси орқали сутка давомида қабул қилинади.
10. Ҳужжатлардаги фойдаланиладиган бланклар (шакллар)
Ариза ва ТУЭК гувоҳномасини шакллари Дававианазорат бошлиғининг № 167 сон 2007 йил 15 ноябрдаги буйруғига мувофиқ тасдиқланган “Фуқаро авиацияси авиакорхоналарида тиббий-учиш эксперт комиссиясини тайинлаш тартиби тўғрисидаги низом»да белгиланган.
11. Зарур ҳужжатлар
“Фуқаро авиацияси авиакорхоналарида тиббий-учиш эксперт комиссиясини тайинлаш тартиби тўғрисидаги низом»га мувофиқ ҳужжатлар тўплами билан ТУЭК гувоҳномасини олиш учун ариза.
12. Хизмат тўловлари.
Хизмат бепул
13. Давлат хизматларини кўрсатиш босқичлари
Агентлик сайтида www.uzcaa.uz кетма-кетликда «3 бош блок – норматив-ҳуқуқий актлар»ни, сўнгра “Фуқаро авиацияси авиакорхоналарида тиббий-учиш эксперт комиссиясини тайинлаш тартиби тўғрисидаги низом» ЎР АҚ – 68ни чақирасиз. Положением установлены следующие этапы:
ТУЭК тайинлаш тартиби қуйидаги босқичлардан иборат:
- ариза берувчи томонидан зарур ҳужжатлар тўпламини илова қилган ҳолда ариза тақдим этиш;
- аризанинг қабул қилиш ва мазкур Низом талабларига мувофиқ ариза берувчини текширувдан ўтказиш бўйича ишларни амалга ошириш;
- инспекция текшируви натижаларини таҳлил қилиш ва гувоҳнома бериш ёки гувоҳнома беришни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилиш;
- гувоҳномани расмийлаштириш, рўйхатдан ўтказиш ва бериш ёки гувоҳнома беришни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилиш.
Тайинлашнинг ҳар бири ижобий натижа берсагина, кейинги босқичга ўтилиши керак.
14. Рад этиш асослари
“Фуқаро авиацияси авиакорхоналарида тиббий-учиш эксперт комиссиясини тайинлаш тартиби тўғрисидаги низом” талабларига риоя қилмаслик ТУЭК гувоҳномасини беришни рад этишга асос бўлади.

Свидетельство ВЛЭК гражданской авиации Республики Узбекистан
Порядок выдачи Свидетельства ВЛЭК установлен в соответствии с требованиями “Положения о порядке назначения врачебно-летных экспертных комиссий авиапредприятий гражданской авиации Республики Узбекистан”, утвержденное приказом начальника Госавианадзора № 167 от 15 ноября 2007 года
- Воздушный кодекс статья 49
- "Положение о порядке назначения врачебно-летных экспертных комиссий авиапредприятий гражданской авиации Республики Узбекистан", утвержденное приказом начальника Госавианадзора № 167 от 15 ноября 2007 года.
Получателем услуги может быть Врачебно-летная экспертная комиссия, создаваемая при авиапредприятии гражданской авиации.
С момента регистрации заявки до выдачи Свидетельства ВЛЭК - 20 рабочих дней.
Любому обратившемуся лицу гарантируется предоставление информации о порядке получения Свидетельства ВЛЭК, в том числе, с возможностью скачивания необходимых документов с сайта Агентства - www.uzcaa.uz.
Предоставление информации о порядке получения Свидетельства ВЛЭК осуществляется с веб-сайта Агентства - www.uzcaa.uz.
- По телефону (71) 254-62-94: с 9-00 до 17-00 устное представление информации о порядке получения Свидетельства ВЛЭК;
- По факсу (71) 255-53-37: круглосуточно, прием письменных запросов, с 9-00 до 18-00 канцелярия Агентства, прием и выдача письменных документов по запросу;
- По электронной почте medik@uzcaa.uz или caa@uzcaa.uz: круглосуточно прием письменных запросов.
Форма Заявки и Свидетельства ВЛЭК определены "Положением о порядке назначения врачебно-летных экспертных комиссий авиапредприятий гражданской авиации Республики Узбекистан", утвержденным приказом начальника Госавианадзора № 167 от 15 ноября 2007 года
Заявка на получение Свидетельства ВЛЭК с комплектом документации согласно требований Положения о порядке назначения врачебно-летных экспертных комиссий авиапредприятий гражданской авиации Республики Узбекистан
12. Стоимость услуги
На сайте Агентства www.uzcaa.uz пошагово «главная – нормативно-правовые акты - блок 3» кликнуть на АП РУз-68 «Положение о порядке назначения врачебно-летных экспертных комиссий авиапредприятий гражданской авиации Республики Узбекистан».
Порядок назначения ВЛЭК состоит из следующих этапов:
- подача заявителем заявления, с приложением комплекта необходимой документации;
- прием заявки и проведение работ по проверке заявителя на соответствие требованиям настоящего Положения;
- анализ результатов инспекционной проверки и принятие решения о выдачи свидетельства или об отказе в выдаче свидетельства;
- оформление, регистрация и выдача свидетельства или принятие решения об отказе в выдаче свидетельства.
Каждый последующий этап назначения должен выполняться при положительных результатах предыдущего этапа.
Основаниеми для отказа в выдаче Свидетельства ВЛЭК являются невыполнение установленных требований АП РУз-68.