Zahiriddin Muhammad Bobur - buyuk o‘zbek shoiri va mutafakkiri
Bugun buyuk o‘zbek shoiri, mutafakkir, tarixchi, davlat arbobi, boburiylar sulolasi va imperiyasi asoschisi Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 542 yilligi nishonlanmoqda.
Zahiriddin Muhammad Bobur O‘zbekiston tarixida Jaloliddin Manguberdi, Amir Temur, Ulug‘bek, Alisher Navoiy kabi siyosat va harbiy arboblar bilan bir qatorda turadi. Hindistonda Boburiylar saltanatini barpo etgan temuriy shahzoda o‘z Vatanining sodiq farzandi bo‘lib, umrining oxirigacha uning farovonligi uchun kurashdi, ona shahri Andijon bilan diplomatik va do‘stona aloqalar o‘rnatishga intildi.
Bugun andijonliklar Zahiriddin Muhammad Bobur nomini faxr bilan tilga olib, uning xotirasini e’zozlamoqda. Uning sharafiga prezident qarori bilan Andijon aeroportiga Zahiriddin Muhammad Bobur nomi berildi.

Захириддин Мухаммад Бабур - великий узбекский поэт и мыслитель
Сегодня отмечается 542-летие со дня рождения великого узбекского поэта, мыслителя, историка, государственного деятеля, основоположника династии и империи Бабуридов - Захириддина Мухаммада Бабура.
Захириддин Мухаммад Бабур в истории Узбекистана стоит наравне с такими деятелями политики и военного дела, как Джалоддин Мангуберды, Амир Тимур, Улугбек, Алишер Навои. Тимуридский царевич, создавший империю Бабуридов в Индии, был преданным сыном своей Родины, и до конца своих дней боролся за ее благополучие и стремился наладить дипломатические и дружественные связи с родным городом Андижаном.
Сегодня андижанцы с гордостью произносят имя Захириддина Мухаммада Бабура и чтят его память. В честь него постановлением президента аэропорту Андижан присвоено имя Захириддина Мухаммада Бабура