“O‘zaviatsiya” agentligi tomonidan 2024 yilda o‘tkazilgan tekshiruvlarga yuqori baho berildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Tadbirkorlarning huquq va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida» 2024 yil 11 noyabrdagi PF-184-son Farmoni ijrosini ta'minlash maqsadida nazorat qiluvchi organlar faoliyatini baholash (reyting) tizimi joriy etildi.
Baholash tadbirkorlik subektlari faoliyatini tekshirishning qonuniyligi va belgilangan tartibiga rioya etilishi, tadbirkorlarning murojaatlari ko‘rib chiqilishi, shuningdek, tekshirishlar o‘tkazishga vakolatli mansabdor shaxslarni attestatsiyadan o‘tkazish natijalari kabi asosiy ko‘rsatkichlar asosida amalga oshiriladi.
Mazkur tizim doirasida 2024 yilda “O‘zaviatsiya” agentligi tomonidan o‘tkazilgan barcha tekshirishlarning belgilangan mezonlarga muvofiqligi kompleks tahlil qilindi.
Tahlil natijalariga ko‘ra “O‘zaviatsiya” agentligi faoliyati yuqori samarali va qonunchilik talablariga to‘liq mos deb “yaxshi” degan baho bilan e'tirof etildi.
Ushbu natijalar “O‘zaviatsiya” agentligi tomonidan parvozlar xavfsizligini yuqori darajada ta'minlash masalalariga tizimli va oshkora yondashayotganini yaqqol namoyon etadi.
Bundan tashqari, natijalar tadbirkorlarning qonuniy huquq va manfaatlarini himoya qilish, qonun hujjatlariga qat'iy rioya etish, parvozlar xavfsizligini ta'minlash, boshqaruv samaradorligini oshirish uchun sohaga yuqori malakali mutaxassislarni jalb etishga qaratilgan tizimli chora-tadbirlar amalga oshirilayotganining yaqqol ifodasidir.
“O‘zaviatsiya” agentligi o‘z faoliyatini yanada takomillashtirish, aviasiya sohasida tadbirkorlar bilan hamkorlikni mustahkamlash, xavfsiz va barqaror aviasiya muhitini yaratishga qaratilgan izchil chora-tadbirlarni amalga oshirishda davom etadi.

Высокая оценка осуществлённых проверок Агентством «Узавиация» в 2024 году
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по надежной защите прав и законных интересов предпринимателей» от 11 ноября 2024 года № УП-184 внедрена система оценки (рейтинга) деятельности контролирующих органов.
Оценка проводится на основе таких ключевых показателей, как законность и соблюдение установленного порядка проведения проверок деятельности субъектов предпринимательства, рассмотрение жалоб предпринимателей, а также результаты аттестации должностных лиц, уполномоченных на проведение проверок.
В рамках данной системы был проведен всесторонний анализ всех осуществлённых проверок Агентством «Узавиация» в 2024 году на соответствие установленным критериям.
По результатам анализа деятельность Агентства «Узавиация» была признана, как высокоэффективной и полностью соответствующей требованиям законодательства, с оценкой «хорошо».
Эти результаты наглядно демонстрируют системный и прозрачный подход Агентства «Узавиация» к вопросам обеспечения безопасности полетов на высоком уровне.
Более того, резельтаты являются отражением комплексных мер, направленных на защиту законных прав и интересов предпринимателей, строгое соблюдение норм законодательства, обеспечния безопасности полетов, а также привлечение в отрасль высококвалифицированных специалистов для повышения эффективности управления.
Агентство «Узавиация» продолжит дальнейшее совершенствование своей деятельности, укрепление сотрудничества с предпринимателями в авиационной сфере, а также реализацию последовательных мер, направленных на создание безопасной и стабильной авиационной среды.