Халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти (ИКАО) аудиторлари Ўзбекистон Республикасида навбатдаги аудит текширувини ўтказмоқда
Ўзбекистон Республикасида парвозлар хавфсизлигини таъминлаш бўйича назоратни ташкил этиш устидан навбатдаги аудит текширувини ўтказиш мақсадида Халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти (ИКАО) аудиторлари Ўзбекистонга ташриф буюришди.
Режага асосан, ИКАО аудиторлар гуруҳи жорий йилнинг 17 – 29 май кунлари “Ўзавиация” агенлигида текширув олиб бориши, шунингдек,
шу давр мобайнида "Uzbekistan Airways" АЖ ва унинг бўлинмаларига, "Ўзаэронавигация" ДУК марказига, "Panorama Airways" ва "Humo Air" авиакомпанияларига, Ўзбекистон Республикаси Гидрометеорология хизмати марказига ташрифи режалаштирилган.
ИКАО аудиторлари Ўзбекистонда парвозлар хавфсизлигини таъминлаш тизими ишлашини баҳолаш мақсадида комплекс текширув ўтказадилар, хусусан, ташриф доирасида авиакомпанияларда, шуниндек, Тошкент ва Самарқанд аэропортларида ИКАО стандартлари талабларининг амалий бажарилишини текширадилар.
Шуни таъкидлаш жоизки, ушбу аудит фуқаро авиацияси соҳасида парвозлар хавфсизлигини таъминлаш тизимини баҳолашнинг энг муҳим объектив воситаларидан бири ҳисобланади.
ИКАО аудитидан муваффақиятли ва юқори даражада ўтиш Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси учун ўта муҳим аҳамиятга эга бўлиб, миллий авиакомпанияларимизнинг жаҳон бозорида фаолият юритишини давом эттириш учун йўл очиб беради ва давлат имиджини кўтаради.
Жорий йилнинг 28 май куни ИКАО аудиторлари гуруҳи томонидан текширув натижалари бўйича дастлабки ҳисобот тақдим этилади.

Аудиторы ИКАО проводят очередную аудиторскую проверку в Республике Узбекистан
Аудиторы Международной организации гражданской авиации (ИКАО) посетили Узбекистан с целью проведения очередного аудита по организации контроля за обеспечением безопасности полетов в Республике Узбекистан.
Согласно плана, аудиторская группа ИКАО проведет проверку в Агентстве «Узавиация» c 17 по 29 мая текущего года, а также в этот период запланировано посещение АО «Узбекистон хаво йуллари» и его подразделений, центра ДУК «Узаэронавигация», авиакомпаний «Panorama Airways» и «Humo Air», Центра гидрометеорологической службы Республики Узбекистан.
Аудиторы ИКАО проведут комплексную проверку для оценки работы системы безопасности полетов в Узбекистане, в частности, в ходе визита проверят практическое выполнение требований стандартов ИКАО в авиакомпаниях, а также в аэропортах Ташкента и Самарканда.
Следует отметить, что данный аудит является одним из важнейших объективных средств оценки системы безопасности полетов в сфере гражданской авиации.
Успешное прохождение аудита ИКАО имеет большое значение для гражданской авиации Республики Узбекистан, открывает путь к продолжению деятельности наших национальных авиакомпаний на мировом рынке и поднимает имидж государства.
28 мая текущего года группой аудиторов ИКАО будет представлен предварительный отчет по результатам проверки.