Халқаро фуқаро авиацияси куни
7 декабрь бутун дунёда Халқаро фуқаро авиацияси куни сифатида нишонланади. Фуқаро авиацияси парвозларининг қулайлиги, хавфсизлиги ва ўз вақтида бажарилишини таъминловчи диспетчерлар, учувчилар, муҳандислар ва бошқа кўплаб соҳа хизматчилари шу куни касб байрамини нишонлайдилар.
1992 йил 12 ноябрдан бошлаб, Ўзбекистон Республикаси тегишли мажбуриятларни зиммасига олиб Халқаро фуқаро авиацияси ташкилотининг (ИКAО) тўлиқ ҳуқуқли аъзоси бўлди.
Ўзбекистоннинг ИКAОдаги фаол иштироки ушбу ташкилотнинг Ўзбекистон Республикасининг манфаатларини инобатга олган ҳолда сиёсат олиб борилиши ҳамда Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси халқаро ҳаво йўлларида эркин парвозларни амалга оширишда тегишли қарорларни ҳимоя қилиш ва қўллаб-қувватлаш имконини беради.
“Ўзавиация” агентлиги Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси соҳасининг барча ходимларини Халқаро фуқаро авиацияси куни билан табриклайди!

Международный день гражданской авиации
7 декабря во всём мире отмечается как Международный день гражданской авиации. Диспетчера, пилоты, инженеры и многие другие службы которые обеспечивают комфорт, безопасность и своевременность полётов самолётов гражданской авиации отмечает в этот день свой профессиональный праздник.
12 ноября 1992 года Республика Узбекистан стала полноправным членом Международной организации гражданской авиации (ИКАО), приняв на себя соответствующие обязательства.
Активное участие Узбекистана в ИКАО предоставляет возможность оказывать влияние на формирование политики этой организации с учётом интересов Республики Узбекистан, защищать и поддерживать решения, при которых гражданская авиация Республики Узбекистан сохраняет возможность беспрепятственно осуществлять полёты на международных воздушных трассах.
Агентство “Узавиация” поздравляет всех работников сферы гражданской авиации Республики Узбекистан с Международным днём гражданской авиации!