«Ўзавиация» агентлиги Давлатаро авиация қўмитаси (ДАҚ) билан ҳамкорлик ришталари
2021 йилнинг 2 ноябрь куни «Ўзавиация» агентлигида Давлатлараро авиация қўмитаси раиси ўринбосари – Халқаро ҲҲТ дастурлари ва ҳаво ҳудудидан фойдаланиш комиссияси раиси Клесчев K.A. билан учрашув бўлиб ўтди. Йиғилишда «Ўзаэронавигасия» маркази ва бошқа бўлимлар вакиллари ҳам иштирок этди.
Давлатлараро авиация қўмитаси (ДАҚ) фуқаро авиацияси ва ҳаво ҳудудидан фойдаланиш соҳасидаги фаолиятни мувофиқлаштириш учун МДҲ ҳаво ҳудудидан фойдаланиш бўйича Давлатлараро кенгашнинг ижро этувчи органи ҳисобланади.
Ишчи учрашувларда Миллий ҲҲТ тизимини ривожлантиришда ДАҚ ва Ўзбекистон Республикаси авиация саноати ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш истиқболлари, учувчисиз учиш аппаратларининг парвозларини автоматлаштирилган бошқариш тизимлари бўйича долзарб масалалар, уларни жорий этишни қонунчилик ва меъёрий жиҳатдан таъминлаш бўйича муҳокама қилинди.
Учрашув якунлари бўйича учувчисиз учиш аппаратларининг парвозларини бошқаришнинг автоматлаштирилган тизимларини жорий этишни қонунчилик ва меъёрий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш соҳасида яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича дастлабки келишувга эришилди.

Сотрудничество между Агентством «Узавиация» и Международным Авиационным Комитетом (МАК)
2 ноября 2021 года в Агентстве «Узавиация» проведена  рабочая  встреча с Заместителем Председателя Межгосударственного авиационного комитета – Председатель комиссии по международным программам ОрВД и использованию воздушного пространства  Клещёвым К.А. На встрече  также присутствовали представители Центра «Узаэронавигация» и других ведомств.
Межгосударственный авиационный комитет (МАК)  является исполнительным органом  межгосударственного Совета по авиации и использованию воздушного пространства СНГ  для координации деятельности в области гражданской авиации  и использования воздушного пространства.
В ходе рабочих встреч обсуждались перспективы укрепления сотрудничества МАК и авиационной отрасли Республики Узбекистан в области развития национальной системы ОрВД, актуальные вопросы по автоматизированным системам  управления полетов беспилотных летательных аппаратов, законодательному и нормативно-правовому обеспечению их внедрения.
По итогам встречи была достигнута предварительная договоренность об установлении тесного сотрудничества в сфере законодательного  и нормативно-правового  обеспечения внедрения автоматизированных систем  управления полетов беспилотных летательных аппаратов.