Транспорт вазирлиги ҳамда “Ўзавиация” агентлиги делегацияси ИКАО симпозиумида иштирок этмоқда
Ўзбекистон делегацияси 2023 йил 30 майдан 1 июнгача Корея Республикасининг Сеул шаҳрида бўлиб ўтаётган халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти (ИКАО) томонидан ташкил этилган ИКАО стандартларини тадбиқ этишни қўллаб - қувватлаш бўйича умумжаҳон симпозиумда иштирок этмоқда.
Ушбу тадбир авиация барқарорлиги, сўнгги рақамли воситалар, асосий ташаббуслар, барқарор ривожланиш ва инновацияларни қўллаб-қувватлаш бўйича биргаликдаги саъй-ҳаракатларни амалга оширишдаги давлатларнинг таклиф ва мулоҳазаларини муҳокама қилиш мақсадида ИКАОнинг Жаҳон авиация форуми (IWAF), Умумжаҳон авиация ҳамкорлик симпозиуми (GACS) ва TRAINAIR PLUS Умумжаҳон авиация ўқув ва малака ошириш дастурини ва симпозиумини бирлаштиради.
Симпозиум доирасида Ўзбекистон делегацияси халқаро авиация стандартларини самарали амалга оширишдаги давлатлараро, минтақавий ва умумжаҳон стратегиялар муҳокамасига бағишланган давра суҳбатида иштирок этди. Давра суҳбати иштирокчилари ИКАОнинг халқаро фуқаро авиацияси ривожланишида ва барқарорлиги йўлида амалга ошираётган саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлаш ҳамда авиация ҳодимларининг малакасини ошириш масалалари муҳокама қилинди.

Делегация Министерства транспорта и Агентства «Узавиация» участвует в симпозиуме ИКАО
Делегация Узбекистана участвует на Глобальном симпозиуме по поддержке внедрения (GISS), организованном Международной организацией гражданской авиации (ИКАО), который проходит в Сеуле, Республика Корея, с 30 мая по 1 июня 2023 года.
Данное мероприятие объединяет Всемирный авиационный форум ИКАО (IWAF), Глобальный симпозиум по авиационному сотрудничеству (GACS) и Глобальный авиационный тренинг и симпозиум TRAINAIR PLUS с целью ознакомления с новейшими цифровыми инструментами, ключевыми инициативами и совместными усилиями по поддержке авиационной устойчивости, инновации, устойчивое развитие и операционные решения.
В рамках симпозиума делегация Узбекистана приняла участие в круглом столе, где были обсуждены государственные, региональные и глобальные стратегии, которые содействуют эффективному внедрению международных авиационных стандартов. К их числу относится сотрудничество с ИКАО в поддержку ее усилий по мобилизации ресурсов для ускорения роста и повышения устойчивости международной гражданской авиации, вопросы повышения квалификации авиационного персонала.