2021 йил учун фуқаро авиацияси авиаходимларини тиббий кўрикдан ўтказиш натижалари
2022 йил 28 январ куни “Ўзавиация” агентлиги томонидан “2021 йил учун Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси тиббий-учиш эксперт комиссиялари томонидан авиация ходимларини тиббий кўрикдан ўтказиш натижалари”га бағишланган йиғилиш уюштирилди.
Йиғилишда “Ўзавиация” агентлигининг бўлимлар раҳбарлари ва мутахассислари, Ўзбекистон Республикаси авиакомпанияларининг раҳбарияти вакиллари ва ҳаво кемалар сардорлари, “Ўзаэронавигация” маркази вакиллари, тиббий-учиш эксперт комиссияларнинг шифокор-экспертлари ва парвоз бўлимлари шифокорлари иштирок этишди.
Йиғилишда парвоз бўлимлари шифокорлари ва “Ўзавиация” агентлиги МТУЕК раисининг 2021 йилги комиссиялар орасидаги даврда авиация ходимларини диспансер кузатув натижалари ва Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси авиаходимларини 2021 йилда 2020 йилга нисбатан тиббий кўригидан ўтказиш натижалари бўйича таҳлилий ҳисоботлари тингланди.
Шунингдек, парвозларни тиббий таъминлаш, авиация тиббиёти бўйича ёш кадрларни тайёрлаш ва малакасини ошириш, Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси авиаходимларининг соғлиғи ва учиш учун узоқ умрини сақлашга қаратилган соғломлаштириш ва профилактика тадбирларини ўтказиш масалалари муҳокама қилинди. Йиғилишда 2022 йилга мўлжалланган фуқаро авиациясида парвозларни тиббий таъминлашга қаратилган вазифалар ва тавсиялар белгилаб олинди.

Итоги медицинского освидетельствования авиаперсонала за 2021 год
28 января 2022 года в Агентстве «Узавиация» проведено совещание посвященное итогам медицинского освидетельствования авиаперсонала врачебно-летными экспертными комиссиями гражданской авиации Республики Узбекистан за 2021 г.
В совещании приняли участие представители руководства авиакомпаний Республики Узбекистан и командиры воздушных судов, руководители Центра «Узаэронавигации» и специалисты отделов Агентства «Узавиация», врачи-эксперты врачебно-летных экспертных комиссий и врачи летных отрядов.
Заслушаны доклады врачей летных отрядов о результатах диспансерного наблюдения за авиаперсоналом в межкомиссионный период за 2021 год и результаты медицинского освидетельствования авиаперсонала гражданской авиации Республики Узбекистан за 2021 год в сравнении с 2020 годом.
Также, были обсуждены вопросы медицинского обеспечения полетов, подготовки и повышения квалификации молодых кадров по авиационной медицине, проведения оздоровительно-профилактических мероприятий направленные на сохранение здоровья и летного долголетия авиаперсонала гражданской авиации Республики Узбекистан. На совещании определены задачи по медицинскому обеспечению полетов в гражданской авиации на 2022 год.