Ommaviy axborot vositalarida Oʼzbekistonda yangi «GAB Airlines» aviakompaniyasi tashkil etilgani haqidagi xabarlar haqiqatga toʼgʼri kelmaydi
Ommaviy axborot vositalarida Oʼzbekistonda yangi «GAB Airlines» aviakompaniyasi tashkil etilgani va Airbus-320 va Airbus-330 havo kemalarida parvozlarni amalga oshirishi haqidagi xabarlar haqiqatga toʼgʼri kelmaydi.
Fuqaro aviatsiyasida havo kemalaridan foydalanish bilan bogʼliq boʼlgan har qanday faoliyatni amalga oshirish uchun, Oʼzbekiston Respublikasi Havo kodeksi va Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari toʼgʼrisida qonun talablariga muvofiq har qanday yuridik shaxs “Oʼzaviatsiya” agentligidan belgilangan tartibda havo kemasi ekspluatanti sertifikatini olishi shart.
Faqatgina havo kemasi ekspluatanti sertifikatini olgandan keyingina aviakompaniya maqomini olish mumkin va havo kemalarida havo tashuvlarini amalga oshirish huquqiga ega boʼladi.
Oʼzini «GAB Airlines»aviakompaniyasi deb atayotgan tashkilot bugungi kunga qadar “Oʼzaviatsiya” agentligiga havo kemasi ekspluatanti sertifikatini olish uchun ariza va havo kemasini sotib olgani yoki ijaraga (lizingga) olgani haqidagi hujjatlarni taqdim etmagan.
Shunday qilib, ommaviy axborot vositalarida Oʼzbekistonda «GAB Airlines» aviakompaniyasi tashkil etilgani haqida eʼlon qilinayotgan xabarlar haqiqatga toʼgʼri kelmaydi.

Информация, публикуемая в СМИ, о создании новой узбекской авиакомпании «GAB Airlines» не соответствует действительности
Информация, публикуемая в СМИ, о существовании новой узбекской авиакомпании «GAB Airlines», которая будет осуществлять воздушные перевозки на воздушных судах Airbus-320 и Airbus-330 не соответствует действительности.
Для осуществления любой деятельности в гражданской авиации Узбекистана, связанной с эксплуатацией воздушных судов, в соответствии с Воздушным кодексом Республики Узбекистан и Законом о лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах любому юридическому лицу необходимо получить Сертификат эксплуатанта в Агентстве «Узавиация».
Только после получения Сертификата эксплуатанта юридическое лицо получает статус авиакомпании и имеет право осуществлять воздушные перевозки на воздушных судах.
На сегодняшний день, так называемая авиакомпания «GAB Airlines», заявку на получение Сертификата эксплуатанта и документы на приобретение или аренду (лизинг) воздушных судов в Агентство «Узавиация» не представляла.
Таким образом на настоящее время, информация о существовании авиакомпании «GAB Airlines» в Узбекистане, публикуемая в СМИ, не соответствует действительности и является недостоверной.