2023 йилда фуқаро авиацияси ходимларини тиббий кўрикдан ўтказиш натижалари чиқарилди
2024 йил 26 январда «Ўзавиация» агентлигида 2023 йил учун Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси тиббий-парвоз эксперт комиссиялари томонидан авиация ходимларини тиббий кўрикдан ўтказиш натижаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги, «Ўзавиация» агентлиги, фуқаро авиацияси ташкилотлари вакиллари, тиббий парвозлар бўйича эксперт комиссияларининг эксперт шифокорлари ва Ўзбекистон Республикаси парвоз отрядлари шифокорлари иштирок этди.
2023 йилги комиссиялараро даврда авиация ходимларини диспансер кузатув натижалари ва Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси авиация ходимларини 2023 йил тиббий кўригидан ўтказиш натижалари бўйича парвоз гуруҳлари шифокорларининг 2022 йилга нисбатан ҳисоботлари тингланди.
Шунингдек, парвозларни тиббий қўллаб-қувватлаш, авиация тиббиёти бўйича ёш кадрларни тайёрлаш ва малакасини ошириш, Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси авиация ходимларининг соғлиғи ва парвознинг узоқ умрини сақлашга қаратилган соғломлаштириш ва профилактика тадбирларини ўтказиш масалалари муҳокама қилинди. Йиғилишда 2024 йилга фуқаро авиациясида парвозларни тиббий қўллаб-қувватлаш бўйича вазифалар белгилаб олинди.

В 2023 году были опубликованы результаты медицинского освидетельствования персонала гражданской авиации
26 января 2024 г. в Агентстве «Узавиация» проведено совещание, посвященное итогам медицинского освидетельствования авиаперсонала врачебно-летными экспертными комиссиями гражданской авиации Республики Узбекистан за 2023 г.
В совещании приняли участие представители Министерства транспорта, Агентства «Узавиация», организаций гражданской авиации, врачи-эксперты врачебно-летных экспертных комиссий и врачи летных отрядов Республики Узбекистан.
Заслушаны доклады врачей летных отрядов о результатах диспансерного наблюдения за авиаперсоналом за 2023 г. и результаты медицинского освидетельствования авиаперсонала гражданской авиации Республики Узбекистан за 2023 г. в сравнении с 2022 г.
Также были обсуждены вопросы медицинского обеспечения полетов, подготовки и повышения квалификации молодых кадров по авиационной медицине, проведения оздоровительно-профилактических мероприятий направленные на сохранение здоровья и летного долголетия авиаперсонала гражданской авиации Республики Узбекистан. На совещании определены задачи по медицинскому обеспечению полетов в гражданской авиации на 2024 год.