Ўзбекистон ва Саудия Арабистони шаҳарлари ўртасида мунтазам авиақатновлар сони оширилди
“FAF 2024” тадбири доирасида “Ўзавиация” агентлиги директори Тохир Назаров бошчилигидаги делегация Саудия Арабистони Подшоҳлиги авиация маъмурияти билан музокаралар ўтказди.
Музокаралар натижасига кўра, Ўзбекистон шаҳарларидан Саудия Арабистони шаҳарлари ўртасида мунтазам парвозлар сони ҳар бир томондан 50 тагача кўпайтиришга келишиб олинди ва эришилган келишувларни тасдиқлаш мақсадида Меморандум имзоланди.
Меморандум Ўзбекистондан "Ҳаж" ва "Умра" тадбирларига борадиган зиёратчилар ҳамда “Умра плюс” дастури орқали Ўзбекистонга зиёрат туризми учун ташриф буюрувчи хорижий сайёҳларга кенг имкониятлар яратади.
Шунингдек, Ўзбекистоннинг барча аэропортларини Саудия Арабистони билан боғлаш ҳамда икки мамлакат ўртасидаги алоқаларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Увеличено количество регулярных рейсов между Узбекистаном и Саудовской Аравией
В рамках Международного форума авиации будущего “FAF 2024” делегациtq Узбекистана во главе с Тахиром Назаровым, проведены переговоры с Главным управлением гражданской авиации Королевства Саудовской Аравии.
По итогам переговоров достигнуты договоренности по увеличению количества регулярных рейсов с каждый стороны до 50 рейсов в неделю между Узбекистаном и Саудовской Аравией. В подтверждение достигнутых договоренностей подписан Меморандум между авиационными администрациями двух стран.
Подписанный Меморандум создаст широкие возможности для паломников из Узбекистана, направляющихся в «Хадж» и «Умра», также для иностранных туристов, приезжающих в Узбекистан для паломнического туризма по программе “Умра плюс”. А также, укрепит дальнейшее сотрудничество между двумя странами.