2020 йилда фуқаро авиацияси ходимларини тиббий кўрикдан ўтказиш натижалари чиқарилди
2021 йил 28 январда “Ўзавиация” агентлигида 2020 йил учун Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси тиббий-парвоз експерт комиссиялари томонидан авиация ходимларини тиббий кўрикдан ўтказиш натижаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Учрашувда авиакомпаниялар раҳбарияти, “Ўзаеронавигация” маркази вакиллари, Aгентлик бўлимлари раҳбарлари ва мутахассислари, тиббий-парвоз експерт комиссиялари шифокор-експертлари ва парвоз гуруҳлари шифокорлари иштирок етишди.
2020 йилги комиссиялараро даврда авиация ходимларини диспансер кузатув натижалари ва Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси авиацияси ходимларини 2020 йил тиббий кўригидан ўтказиш натижалари бўйича парвоз гуруҳлари шифокорларининг 2019 йилга нисбатан ҳисоботлари тингланди.
Шунингдек, парвозларни тиббий қўллаб-қувватлаш, авиация тиббиёти бўйича ёш кадрларни тайёрлаш ва малакасини ошириш, Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси авиацияси ходимларининг соғлиғи ва парвознинг узоқ умрини сақлашга қаратилган соғломлаштириш ва профилактика тадбирларини ўтказиш масалалари муҳокама қилинди. Йиғилишда 2021 йилга фуқаролик авиациясида парвозларни тиббий қўллаб-қувватлаш бўйича вазифалар белгилаб олинди.

Подведены итоги результатов медицинского освидетельствования авиаперсонала гражданской авиации за 2020 год
28 января 2021 г. в Агентстве «Узавиация» проведено совещание посвященное итогам медицинского освидетельствования авиаперсонала врачебно-летными экспертными комиссиями гражданской авиации Республики Узбекистан за 2020 г.
В совещании приняли участие представители руководства авиакомпаний, Центра Узаэронавигации руководители и специалисты отделов Агентства, врачи-эксперты врачебно-летных экспертных комиссий и врачи летных отрядов.
Заслушаны доклады врачей летных отрядов о результатах диспансерного наблюдения за авиаперсоналом в межкомиссионный период за 2020 г. и результаты медицинского освидетельствования авиаперсонала ГА РУз за 2020 г. в сравнении с 2019 г.
Также были обсуждены вопросы медицинского обеспечения полетов, подготовки и повышения квалификации молодых кадров по авиационной медицине, проведения оздоровительно-профилактических мероприятий направленны на сохранение здоровья и летного долголетия авиаперсонала ГА РУз. На совещании определены задачи по медицинскому обеспечению полетов в гражданской авиации на 2021 год.