ИКАОнинг халқаро ҳаво ташувлари бўйича музокараларга бағишланган ICAN2024 тадбири бўлиб ўтмоқда
Малайзиянинг Куала-Лумпур шаҳрида ИКАО томонидан 21-25 октябрь кунлари ўтказилиши режалаштирилган ИКАОга аъзо давлатларнинг “Авиация маъмуриятлари” ўртасида халқаро авиаташувлар бўйича келишувга эришиш юзасидан ташкиллаштирилган ICAN-2024 тадбири қизғин тусда давом этмоқда.
Эслатиб ўтамиз тадбирда 100 га яқин мамлакатлар ўртасида пандемиядан сўнг авиақатновларни қайта тиклаш ҳамда парвозлар географиясини ошириш, авиация соҳасини мамлакат иқтисодиётининг драйверига айлантириш мақсадида музокаралар олиб борилмоқда.
Денгизга чиқиш имконияти чекланган ҳамда узоқ масофаларга йўловчи ташиш бўйича авиация соҳаси ягона транспорт тури сифатида қараладиган Ўзбекистон учун бу улкан имконият.
Тадбирда Транспорт вазирлиги делегациясига Транспорт вазирлиги ҳузуридаги “Ўзавиация” агентлиги директори Тоҳир Назаров бошчилик қилмоқда.
Ўтказилиши режалаштирилган учрашувлар хажми ҳамда имзоланиши кутилаётган давлатларо ҳужжатлар аҳамиятини инобатга олган ҳолда делегация таркибига Ташқи ишлар вазирлигидан Шартнома ҳуқуқ бошқармаси икки томонлама шартномалар бўлими бошлиғи Илҳомжон Абдраимов бириктирилган.
Бугунги тадбирда Саудия арабистони ҳамда Ўзбекистон авиация маъмуриятлари ўртасида авиақатновлар тўғрисидаги янги битим имзоланди. Саудия томонидан мазкур хужжатни Саудия Арабистони фуқаро авиацияси маъмурияти президенти Адулазиз Ал-Дуалеж, Ўзбекистон томонидан “Ўзавиация” агентлиги директори Тоҳир Назаров имзолади.
Шу кунга қадар икки мамлакат ўртасида авиақатновлар қисман мунтазам ва асосан чартер асосида амалга ошириб келинган. Мазкур янги битим икки давлат ўртасида ҳафталик мунтазам авиақтановларни 50 тагача ошириш, умра зиёрати бўйича юзага келган муаммоларни бартараф этиш, авиақатновларда янги тартибни жорий этиш, авиакомпанияларнинг йўловчилар олдида масъулиятини ошириш, шунингдек, ҳар икки мамлакат авиакомпанияларини чартер парвозларини амалга оширишда тўланиши талаб этиладиган роялти божларидан озод этиш каби янги тартибларни ўз ичига олади.
Мазкур битим сўнгги икки йил давомида икки мамлакат Транспорт вазирликлари ҳамда Ташқи ишлар вазирликлари томонидан ҳамкорликда ишлаб чиқилган бўлиб, икки мамлакат ўртасида савдо-иқтитсодий ҳамкорликни ҳамда транспорт логистикасини, шунингдек, Ўзбекистонда кенг йўлга қўйилаётган “Зиёрат-туризмини” янада ривожлантириш учун хизмат қилади.
Айни вақтда делегация томонидан берилган маълумотларга кўра “Ўзавиация” агентлиги директори Тоҳир Назаров томонидан янги йўналишларда авиақатновларни йўлга қўйиш бўйича Иордания ҳамда авиақатновлар ҳажмини янада ошириш бўйича Қувайт билан келишувлар имзоланиши ҳамда бу икки мамлакатлар билан авиақатновлар тўғрисидаги янги битимларни парафирланиши кутилмоқда.

Проходит мероприятие ИКАО ICAN2024, посвященное переговорам по международному воздушному транспорту
21-25 октября 2024 года в городе Куала-Лумпур, Малайзия проходит мероприятие ICAN-2024, организованное ИKAO и посвященное переговорам авиационных администраций стран-членов ИКАО на тему международного воздушного транспорта.
Стоит отметить, что на мероприятии ведутся переговоры между более чем 100 странами с целью восстановить авиасообщение после пандемии, увеличить географию полетов и превратить авиационную отрасль в драйвер экономики страны.
Это прекрасная возможность для Узбекистана, который не имеет выхода к морю и где авиация является единственным видом пассажирских перевозок на дальние расстояния.
На мероприятии делегацию Министерства транспорта Республики Узбекистан возглавляет директор Агентства “Узавиация” Тахир Назаров.
Учитывая масштабность запланированных встреч и важность международных документов, которые предполагается подписать, в состав делегации включен руководитель отдела двусторонних соглашений Департамента договорного права Министерства иностранных дел Илхомжон Абдраимов. .
На сегодняшнем мероприятии подписано новое Соглашение о воздушном сообщении между авиационными администрациями Саудовской Аравии и Узбекистана. Со стороны Саудовской Аравии этот документ подписан президентом Управления гражданской авиации Саудовской Аравии Адулазизом Аль-Дуаледж, со стороны Узбекистана - директором Агентства “Узавиация” Тахиром Назаровым.
До сих пор рейсы между двумя странами осуществлялись частично на регулярной основе и в основном на чартерной основе. Новое Соглашение увеличивает количество регулярных рейсов между двумя странами до 50 рейсов в неделю, упорядичевает процессы, связанные с паломничеством Умра, вводит новый порядок авиаперевозок, повышает ответственность авиакомпаний перед пассажирами, а также включает новые процедуры, такие как, освобождение авиакомпаний обеих стран от уплаты налогов “Роялти”, подлежащих уплате за выполнение чартерных рейсов.
Данное Соглашение разработано министерствами Транспорта и министерствами Иностранных дел двух стран в течение последних двух лет и служит дальнейшему развитию торгово-экономического сотрудничества и транспортной логистики между двумя странами, а также развитию паломническо-туристической деятельности, которая широко запускается в Узбекистане.
По информации предоставленной делегацией, ожидается подписание директором Агентства “Ўзавиация” Тахиром Назаровым соответствующих документов по достигнутым договоренностям с Иорданией и Кувейтом о дальнейшем увеличении объемов авиаперевозок на новых маршрутах и парафирование новых Соглашений о воздушном сообщении с этими двумя странами.