ИКАО стандартлари бўйича Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиациясида инглиз тилини жорий этиш
Бугун, 5 июнь куни Самарқанд шаҳрида ИCАО талаблари асосида инглиз тилини татбиқ этиш бўйича ишчи гуруҳ йиғилиши (LPRI TF/42) ўз ишини бошлади.
Йиғилишда Австрия, Дания, Грузия, Қозоғистон, Молдова, Полша, Россия Федерацияси, Мальта, Марокаш, Ўзбекистон, шунингдек, IСАО, EASA, IATA, IAOPA, Халқаро Авиация Инглиз Ассоциацияси (ICAEA) Кенгашининг штаб-квартираси ва Европа/Шимолий Атлантика минтақавий бюроси вакиллари иштирок этди.
Ушбу йиғилиш Транспорт вазирлиги ва "Ўзавиация" агентлиги томонидан, ИКАО ҳамкорлигида ўтказилмоқда. Йиғилишни "Ўзавиация" агентлиги директори Назаров Тоҳир Алимжанович очиб берди. У ушбу тадбирнинг Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиациясида ИКАО стандартларини жорий этишни ривожлантиришда муҳимлигини таъкидлади.
Йиғилишда инглиз тилини билиш даражасини баҳолаш, инглиз тили бўйича тест ўтказувчи ташкилотларни назорат қилиш, ўқитувчиларига қўйиладиган талабларни уйғунлаштириш, давлатлар томонидан берилган сертификатларни тан олиш масалаларини кўриб чиқиш режалаштирилган.

Внедрение в гражданской авиации английского языка в Республике Узбекистан по стандартам ИКАО
Сегодня, 5 июня, в Самарканде начала работу заседание рабочей группы по внедрению английского языка на основе требований ИКАО (LPRI TF/42).
На совещании приняли участие более 50 экспертов из Австрии, Дании, Грузии, Казахстана, Молдовы,  Польши, Российской Федерации, Мальты, Марокко, Узбекистана, а также представители штаб-квартиры и Европейского/Североатлантического регионального бюро ИКАО,  EASA, IATA, IAOPA и Совета Международной ассоциации авиационного английского языка(ICAEA).
Данное совещание проводится Министерством транспорта и Агентством «Узавиация» совместно с ИКАО. Совещание открыл Директор Агентства «Узавиация» Назаров Тахир Алимжанович. Он отметил важность данного мероприятия в развитии внедрения стандартов ИКАО в гражданской авиации Республики Узбекистан.
На совещании запланировано рассмотрение вопросов оценки уровня владения английского языка, контроля организаций, проводящих тесты по английскому языку, оптимизация требований, предъявляемых к преподавателям языковой подготовки, признание сертификатов, выдаваемых государствами.