Фуқаро авиацияси соҳасида тизимли ислоҳотларни давоми
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан соғлиқни сақлаш, ижтимоий сиёсат, фуқаролик жамиятини ривожлантириш, транспорт каби соҳаларга алоҳида эътибор қаратилмоқда, шу жумладан, фуқаро авиацияси соҳасидаги тизимли ислоҳотларга ҳам.
Ўзбекистоннинг ICAO (Халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти) олдидаги мажбуриятларини бажариш мақсадида, шунингдек, авиация хизматлари сифатини ошириш, парвозлар хавфсизлигини таъминлаш, авиация соҳасини техник жиҳатдан тартибга солиш, рақобатни ривожлантириш ва авиаташувлар бозорини либераллаштириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 27 октябрдаги Фуқаро авиацияси соҳасида давлат сиёсатини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисидаги ПФ-193-сон Фармони қабул қилинди.
Мазкур фармон билан Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси соҳасини 2030 йилгача ривожлантиришнинг асосий мақсадли кўрсаткичлари, соҳасининг тартибга солувчи асосий йўналишлари ва ислоҳотларни изчил давом эттириш белгиланди.
Бундан ташқари, мазкур фармонда парвозлар хавфсизлигини таъминлашни назорат қилиш бўйича юклатилган вазифа ва функцияларнинг ўз вақтида, сифатли ва тўлиқ амалга оширилишини таъминлаш, шунингдек, Ўзбекистоннинг ICAO олдидаги мажбуриятларини тўлиқ бажариш мақсадида “Ўзавиация” агентлигининг бошқарув ходимларини кўпайтириш ва қўшимча вазифаларни юклаш назарда тутилган.
Фармоннинг амалга оширилиши парвозлар хавфсизлиги чоралари ва хавфсизлик маданиятини кучайтирилишини, авиация хизматлари сифати оширилишини ва йўловчилар учун қулай шароитлар яратилишини, жаҳон авиация тизимига интеграциялашган замонавий ва рақобатбардош авиация тармоғини яратилишини ҳамда инвесторлар ва халқаро ҳамкорлар учун қулай шарт-шароитлар яратилишини таъминлайди.
Фармон - фуқаро авиацияси соҳасида миллий ва халқаро мақсадларга эришиш йўлидаги асосий босқич бўлиб, халқаро ташкилотлар, тармоқ ҳамкорлари ва авиаташувчилар билан ҳамкорликда парвозлар хавфсизлиги, самарадорлиги ва очиқлиги даражасини ошириш учун кенг имкониятлар яратиб берди.

Продолжение системных реформ в сферы гражданской авиации
Президент Республики Узбекистан уделяет особое внимание таким сферам, как здравоохранение, социальная политика, развитие гражданского общества и транспорт. В том числе и системным реформам в сфере гражданской авиации.
В целях выполнения обязательств, взятых Узбекистаном перед ICAO (Огранизация международной гражданской авиации), а также в целях повышения качества авиационных услуг, обеспечения безопасности полетов, технического регулирования сферы авиации, развития конкуренции и либерализации рынка авиаперевозок, принят Указ Президента Республики Узбекистан от 27 октября 2025 года № УП-193 «О мерах по дальнейшему совершенствованию государственной политики в сфере гражданской авиации».
Данным указом определены основные целевые показатели развития сферы гражданской авиации Республики Узбекистан до 2030 года, основные направления регулирования и последовательное продолжение реформ в сфере гражданской авиации.
Кроме того, данным указом в целях обеспечения своевременного, качественного и полноценного осуществления возложенных задач и функций по контролю за обеспечением безопасности полетов, а также полного выполнения обязательств, взятых Узбекистаном перед ICAO предусмотрено увеличение управленческого персонала Агентства «Узавиация» и возложение дополнительных задач.
Реализация положений Указа обеспечит усиление мер обеспечения безопасности полётов и культуры безопасности, повышение качества авиационных услуг и комфорта для пассажиров, создание современной и конкурентоспособной авиационной отрасли, интегрированной в мировую авиационную систему и формирование благоприятных условий для инвесторов и международных партнёров.
Указ Президента станет ключевым этапом на пути к достижению национальных и международных целей в сфере гражданской авиации. В сотрудничестве с международными организациями, отраслевыми партнёрами и авиаперевозчиками будут предприняты все меры для повышения уровня безопасности, эффективности и открытости авиационного сектора.