Авиация прокуратураси ва “Ўзавиация” агентлигининг хамкорликдаги ишлари
Бугун 2024 йил 28 феврал куни Тошкент Авиация прокурори Ш.Мамаджанов ва “Ўзавиация” агентлигининг инспекторлар таркиби ўртасида учрашув ўтказилди.
Кун тартибида парвозлар хавфсизлигини таъминлаш, Республикамиз фуқаро авиациясида инцидентларнинг олдини олиш ва профилактика тадбирларини амалга ошириш ҳамда Тошкент авиация прокуратураси Тақдимномаларини кўриб чиқиш масалалари жой олди.
Тошкент авиация прокурори Ш.Мамаджанов томонидан бугунги кунда Республикада авиаташувлар ҳажми ошгани сабабли парвозлар хавфсизлиги масаласи кундан кунга актуаллиги, давлат ташкилотлари ва корхоналарининг назорат қилувчи бўлинмалари томонидан жиддий назорат ўрнатилишини талаб қилиниши зарурлигини, мазкур масала йўловчиларнинг хаёти ва хавфсизлиги билан боғлиқлигини такидлаб ўтилди.
Учрашув якунида Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиациясининг парвозлар хавфсизлиги даражасини оширишда икки томонлама хамкорлик тадбирларини амалга оширишга келишиб олинди.
Бундан ташқари, “Air Arabia” (БАА) авиакомпаниясининг вакили билан, хорижий авиаташувчиларнинг йўловчилар олдидаги мажбуриятларини бажарилиши ва Ўзбекистон Республикаси қонунчилик талабларига ҳамда ИКАО стандарларига сўзсиз риоя қилиниши зарурлиги тўғрисида учрашув бўлиб ўтди.

Совместная работа Авиационной прокуратуры и Агентства «Узавиация»
Сегодня 28 февраля 2024 года состоялась встреча Ташкентского Авиационного прокурора Ш.Мамаджанова и инспекторского состава Агентства «Узавиация».
На повестке дня были вопросы обеспечения безопасности полетов, предупреждения и профилактика авиационных инцидентов в гражданской авиации Республики, обсуждение Представлений Ташкентской Авиационной прокуратуры.
Ш.Мамаджанов подчеркнул, что актуальность безопасности полетов изо дня в день повышается т.к. объемы авиаперевозок в стране увеличиваются, что требует более серьёзного контроля за выполнением работ, как со стороны контролирующих подразделений предприятий, так и от государственных органов т.к. вопрос касается безопасности и жизни пассажиров.
По итогам встречи достигнута договоренность о проведении совместных мероприятий по повышению уровня безопасности полетов в гражданской авиации.
Кроме того, была проведена встреча с представителем авиакомпании «Аir Аrabia» (ОАЭ) по вопросам выполнения обязательств перевозчика перед пассажирами и неукоснительного соблюдения требований законодательства Республики Узбекистан и стандартов ИКАО.