Ўзбекистон ИКАО универсал дастури бўйича авиация хавфсизлиги аудитидан муваффақиятли ўтди
Халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти (ИКАО) ва Ўзбекистон Республикаси ўртасида "авиация хавфсизлигини таъминлаш соҳасида текширишлар Универсал дастури доирасида узлуксиз мониторинг механизми тўғрисида" ги англашув меморандуми ҳамда Ўзбекистон Республикаси транспорт вазирлигининг 2019 йил 6 июндаги 206-сонли топшириғига мувофиқ, 2019 йил 20-29 ноябр кунлари ИКАО инспекторлари томонидан Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиациясида авиация хавфсизлиги бўйича аудит ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси соҳасида авиация хавфсизлиги соҳасидаги аввалги аудитлар 2004, 2006 ва 2010 йилларда ўтказилган бўлиб, улар ҳам муваффақиятли ва яхши даражада ўтказилди. ИКАО аудити фуқаро авиациясида авиация хавфсизлигини таъминлаш тизимини баҳолашнинг энг муҳим объектив воситаларидан биридир. Авиация хавфсизлиги аудити аэропортлар хавфсизлиги тизимининг кенг қамровли текшируви бўлиб, 500 протоколидан кўпроқ масалалар бўйича экспертлар томонидан баҳоланди.
2019 йил 29 ноябр куни ИКАО аудиторлар гуруҳи томонидан текшириш натижалари бўйича дастлабки ҳисобот тақдим этилди. Аудиторлар томонидан "Ўзавиация" агентлиги ва "Тошкент" халқаро аэропорти мутахассислари авиация хавфсизлигини таъминлаш масалаларида юқори даражада тайёргарлиги қайд этилди.

По универсальной программе ИКАО Узбекистаном успешно пройден аудит по авиационной безопасности
В соответствии с Меморандумом о взаимопонимании между Международной организацией гражданской авиации (ИКАО) и Республикой Узбекистан «О механизме непрерывного мониторинга в рамках Универсальной программы проверок в сфере обеспечения авиационной безопасности» и поручением Министерства транспорта Республики Узбекистан от 6 июня 2019 года № 206 в период с 20 по 29 ноября 2019 года инспекторами ИКАО проведен аудит по авиационной безопасности в гражданской авиации Республики Узбекистан.
Предыдущие аудиты в сфере авиационной безопасности в гражданской авиации Республики Узбекистан проводились в 2004, 2006 и 2010 годах, которые также были проведены успешно и на хорошем уровне. Аудит ИКАО – один из важнейших объективных инструментов оценки системы обеспечения авиационной безопасности в гражданской авиации. Аудит по авиационной безопасности представлял собой комплексную проверку системы безопасности аэропортов, экспертная оценка проводилась по более чем 500 протокольным вопросам.
29 ноября 2019 года группой аудиторов ИКАО представлен предварительный отчет по результатам проверки. Аудиторами отмечен высокий уровень подготовки специалистов Агентства «Узавиация» и международного аэропорта «Ташкент» в вопросах обеспечения авиационной безопасности.