“Ўзавиация” Агентлиги томонидан ҳаво кемалари эксплуатантларига бир марталик парвозларни амалга ошириш учун рухсатномалар бериши
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 27 ноябрдаги “Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиациясини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-5584-сонли Фармонини амалга ошириш мақсадида ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 19 апрелдаги 337-сон “Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Фуқаро авиацияси агентлиги тўғрисидаги низомни тасдиқлаш тўгърисида”ги қарорига мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Аэронавигация маълумотлари тўпламига “Ўзавиация” агентлиги ҳаво кемалари эксплуатантларига бир марталик парвозларни амалга ошириш учун рухсатномалар бериш бўйича ваколатли орган эканлигини назарда тутувчи ўзгарптиришлар киритилди.
Шу муносабат билан, 2020 йил 27 февралдан бошлаб “Ўзавиация” Агентлиги ҳаво кемалари эксплуатантларига бир марталик парвозларни амалга ошириш учун рухсатномалар беришни бошлади.
Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси аэродромларига бир марталик парвозларни амалга ошириш учун рухсат олиш тўғрисидаги батафсил маълумотларни қуйидаги манзил бўйича олиш мумкин:

Выдача разрешений на выполнение разовых полетов для эксплуатантов воздушных судов Агентством «Узавиация»
В целях реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 27 ноября 2018 года № УП-5584 «О мерах по кардинальному совершенствованию гражданской авиации Республики Узбекистан» и в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 19 апреля 2019 года № 337 «Об утверждении Положения об Агентстве гражданской авиации при Министерстве транспорта Республики Узбекистан», внесены изменения в Сборник аэронавигационной информации Республики Узбекистан предусматривающие о назначении Агентства «Узавиация» уполномоченным органом Республики Узбекистан по выдаче разрешений на выполнение разовых полетов эксплуатантам воздушных судов.
В связи с этим начиная с 27 февраля 2020 года Агентство «Узавиация» начало выдачу разрешений на выполнение разовых полетов для эксплуатантов воздушных судов.
Подробную информацию по вопросам получения разрешения на выполнение разовых полетов на аэродромы гражданской авиации Республики Узбекистан можно получить по адресу: