O'zbekiston Respublikasiga charter reyslarini amalga oshirishga ariza topshirish uchun onlayn tizim ishga tushirildi
2020 yil 9 dekabrda Sh.M. Mirziyoyev rahbarligida o’tkazilgan “Turizm va aholi jismoniy faolligini rivojlantirishni jadallashtirish chora-tadbirlari to'g'risida” gi 97-sonli video selektor yig’ilishi protokolini amalga oshirishni ta’minlash maqsadida, “O’zaviatsiya” Agentligi tomonidan xorijiy davlatlarning fuqaro aviatsiyasi havo kemalarining ekspluatantlariga O’zbekiston Respublikasi fuqaro aviatsiya aerodromlariga bir martalik parvozlarni amalga oshirish uchun so’rovlarni rasmiylashtirish va ruxsat berishning elektron tizimi ishlab chiqildi.
Ushbu elektron platformaning yaratilishi, ariza beruvchiga, bir martalik parvozlarni amalga oshirish uchun ruxsatnomalar olishga onlayn so'rovlarni berish, “O’zaviatsiya” Agentligining “Uzbekistan Airports” AJ va “O’zaeronavigatsiya” Markazi DUK bilan so’rovlarni qayta ishlashda tezkor hamkorlik qilish, so’rovlarni ko’rib chiqish muddatlarini 24 soatgacha qisqartirish imkonini beradi.

Запущена онлайн система для подачи заявок на выполнение чартерных рейсов в Республику Узбекистан
Во исполнение Протокола №97 видео селекторного совещания «О мерах по ускорению развития туризма и физической активности населения», состоявшегося 9 декабря 2020 года под руководством Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева, Агентством «Узавиация» разработана система электронной подачи и выдачи разрешений эксплуатантам воздушных судов гражданской авиации иностранных государств на выполнение разовых полетов на аэродромы гражданской авиации Республики Узбекистан.
Создание данной электронной платформы обеспечит удобную для заявителя систему подачи онлайн запросов на получение разрешений на выполнение разовых полетов, оперативное взаимодействие Агентства «Узавиация» с АО «Uzbekistan Airports» и ГУП Центр «Узаэронавигация» при обработке запросов, а также сокращение сроков рассмотрения запросов до 24 часов.
С 15 февраля 2021 года платформа запущена в тестовом режиме онлайн. Эксплуатанты воздушных судов гражданской авиации иностранных государств имеют возможность подать заявку на выполнение разовых полетов на аэродромы гражданской авиации Республики Узбекистан на сайте Агентства «Узавиация» по ссылке https://uzcaa.uz/ru/permission.